WhatsApp'ın kurucusu olan Brian Acton, Facebook'u bir yıl önce terk etti. #DeleteFacebook hareketi için destek (ve alternatif şifreli mesajlaşma uygulamasına, Sinyal için 50 milyon dolar bağış) – Forbes'le yaptığı bir röportajda acımasız hareketinin ardındaki etik çatışmaya itiraz etmiştir.

Ve Zuckerberg’in annesinin kooperatifçisi Jan Koum’un yaptığı gibi birkaç ay daha saklamayınca masanın üzerinde satılmamış stokta 850 milyon dolarlık bir soğuk ayı bırakmak için. (Hava soğutmalı Porsch toplanması da pahalı bir hobi olmalı.)

Acton, Facebook'un, daha sonra yaptığı gibi, hesapları bağlayabileceğinden endişe duyan AB düzenleyicilerinin 2014 yılındaki WhatsApp'ı satın almasına yardımcı olması için kullanılmasını önerdi.

“Yani o kadar para kazanmayacaksınız”

WhatsApp kurucularının Facebook'tan ayrılması, ünlü "anti-reklam" mesajlaşma platformunun Menlo Park'tan nasıl para kazanılacağına dair bir anlaşmazlık yaşadı.

Her ne kadar çiftin kendi platformunu hayal etmeliyse de, Facebook gibi bir reklam devi, reklamların dünyadaki en büyük açıklanamayan beyin başarısızlıklarından biri olmaya devam ediyor. Ya da çoğunlukla, sadece Facebook'un onlara ödediği milyarları düşünürdüler.

Acton, Facebook'u, WhatsApp için alternatif, daha az gizlilik içeren bir düşmanca bir iş modeline doğru itmeye çalıştığını söyledi. Bu, belirli sayıda çok sayıda ücretsiz iletinin kullanılmasından sonra bir kuruşun onda birini doldurarak ölçülü bir kullanıcı modelini önerdi.

Ancak “çok basit bir iş” fikri, “ölçeklemeyecek” dediğini söyleyen Facebook COO Sheryl Sandberg tarafından reddedildi.

“Bir keresinde onu dışarı çıkardım,” diye açıklıyor Acemi de Forbes. “Ben gibiydim,” Hayır, ölçeklemeyeceği anlamına gelmiyor. Demek istediğin kadar para kazanmayacaksın, ”dedi ve biraz sarıldı ve hapsedildi. Ve biz taşındık. Benim düşünceme göre düşündüm… Onlar iş adamları, onlar iyi iş adamları. Sadece bir takım iş uygulamalarını, prensipleri ve ahlakı ve kabul etmediğim politikaları temsil ediyorlar. ”

CANNES, FRANSA – 22 Haziran: Facebook Sheryl Sandberg CEO'su, Fransa'nın Cannes kentinde 22 Haziran 2017'de Cannes Lions Festival 2017'ye katılıyor. (Fotoğraf Cannes Lions için Antoine Antoniol / Getty Images)

Yine de, Acton ve Koum'un Facebook'un yönetimiyle “prensipler ve etik” çatışmasının başını çektiği çok büyük bir mırıldandı. şirket, kendi rızası olmadan “para kazanma girişimlerini uygulamaya” başladı.

Bu yüzden fikirleri aktif bir şekilde reddedildi ve Facebook ile “ürün grubu” üzerindeki para kazanma baskısını arttırarak (ki bu da Acton'un Zuckerberg'in WhatsApp'ı görüntülediğini söyledi), hem para kazanıp hem de dışarı çıkmak için bir yol gördüğünü düşündü. sözleşme hükmünü arayarak.

Facebook'un başka fikirleri vardı. Şirket avukatları, maddenin henüz uygulanmadığı, henüz para kazanmadığı için henüz uygulanmadığı için henüz uygulanmadığını söyledi. Bu konuyla ilgili bir toplantıda Zuckerberg'in de ona şöyle dediğini söyledi: “Muhtemelen benimle en son konuştuğunuz zaman.” Muhtemelen her şey oldukça serin.

WhatsApp'ı satın almak için Facebook'a verilen 19.1 dolarlık orijinal anlaşma, 2014'te bir hafta sonundan geçti ve Acton, para kazanma hükmü gibi önemli ayrıntıların neler olabileceğini incelemek için çok az zaman olduğunu söyledi.

Fakat bu konudaki gerekli özeni göstermemesi ona açıkça ikinci bir çok büyük kişisel servete mal olmuştur.

Acton, daha rahatsız edici derecede soğuk toplantılar ve haksız hisse senedi almak için yasal bir mücadele ile karşı karşıya kaldığı için, zaten sahip olduğu ve çıktığı kazançları almaya karar verdiğini söyledi.

Hatta bir alternatif çözüm önerisini reddetti (tam olarak ne olduğunu anlatmadan) – Facebook yönetiminin bunun içinde bir ifşa etmeme anlaşması yapmak istediğini ve “t şapkamın bir çeşit almamın bir parçası olduğunu söyledi Bu adamlarla anlaşmaya çalışmak için soğuk ayaklar. ”

“Günün sonunda şirketimi sattım. Ben bir sellout'um. Bunu kabul ediyorum, ”dedi. Forbes'e göre, ilkelerini ve kullanıcılarını satarak gerçekten çok varlıklı olan bir adamın, sattığı reklam teknolojisi deviyle daha da fazla para çektirmeye çalıştığı ihtimalinin farkında değil. Muhtemelen bu kadar iyi görünmüyordu.

En azından bu şekilde, “bakımlı” olduğunu göstermek için 850 milyon dolarlık bir saç kesimi aldığını söyleyebilir.

Ağustos'ta Facebook, gelecek yıldan itibaren, WhatsApp durumlarına reklamları enjekte etmeye başlayacağını doğruladı. Bu, Snapchat'dan klonlanan multimedya montaj hikayelerinin platform üzerine vidalandığı yerdir.

WhatsApp’ın 1,5BN + aylık kullanıcıları, arkadaşlarına ve ailelerine günlük olarak mesaj gönderme işine girmeye çalışırken karşılaştıkları istenmeyen istekleri sabırsızlıkla bekleyebilirler.

Facebook, WhatsApp kullanıcılarının para kazanmayı amaçladığı pazarlama gürültüsünü gözetleme konusunda nasıl “teşvik” edeceğini hala görmeye devam ediyor. Ama heykelleri daha belirgin / kaçınılmaz bir görünüm haline getirmek için ince ayarlar. Sonuçta Facebook, karanlık desen tasarımının ustasıdır.

Şirket ayrıca, potansiyel müşteriden aldıkları mesajlar için işletmelere, ülkeye bağlı olarak yarım kuruş ve 9 kuruş arasında bir ücret talep etme konusunda da çalışıyor.

Yani, bir bakıma, Acton’un “ölçülü bir model” önerisini – Sandberg’in “loadsamoney” için aranan çizgisinde alt çizgiyi “ölçeklendirecek” bir moda getiriyor.

Elbette, Acton ne de Koum, Facebook'un reklam modelini yepyeni bir isteksiz platforma empoze etmesiyle hisse senedinin yükselişinde para kazanacaklar.

“Bence herkes kumar oynuyordu çünkü yeterli zaman geçti”

Muhtemelen röportajın en çok bahsettiği “Acid”, WhatsApp satın alma işleminin tamamlanmasından önce bile, Facebook'un dikkatle, Avrupa düzenleyicilerine WhatsApp ve Facebook kullanıcı verilerini birleştirmek için “gerçekten zor” olduğunu söylemesi için koçluk yaptı. .

“İki sistem arasındaki verileri birleştirmenin veya karıştırmanın gerçekten zor olacağını açıklamak için koçluk yaptım,” dedi Acton.

Sonrasında Facebook'un mucizevi bir şekilde devam ettiği ve iki yıl sonra gerçekleşen “imkansız bir birleşme”, daha sonra Avrupa Komisyonundan orijinal dosyalama hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgi vermekten dolayı 122 milyon dolarlık bir para cezası aldı. (Facebook, kasıtsız “hataların” suçlandığını ileri sürmüştür.)

Edinim netleştikten sonra Acton, daha sonra Facebook'un başka bir yerinde, iki hizmet arasında gerçekten “verileri harmanlamaya yönelik planlar ve teknolojiler” olduğunu ve özellikle her birine atanan 128 bitlik sayı dizisini kullanabileceğini öğrendi. WhatsApp ve Facebook kullanıcı hesaplarını bağlamak için telefon.

Telefon numarası eşleşmesi, hesapları birbirine bağlamak için kullanılan başka bir yöntemdir ve WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarını ebeveyn grubuyla paylaşmak, 2016 güncellemesi aracılığıyla kullanıcılara WhatsApp'ın şart ve koşullarına geçirilen bir değişiklikti.

(Facebook'un, WhatsApp ve Facebook’u reklam hedefleme amaçlarıyla ilişkilendirmesi, yasal düzenlemeden sonra Avrupa'da askıya alınmasına rağmen.)

“Avrupalı ​​düzenleyicilere yapamayacağını söylemiş olmasına rağmen, Facebook'un hesap eşleştirmesi ile ileriye doğru ilerlediği için AB'nin herkesin unutmuş olabileceğini düşündükleri için kumar oynandığını düşünüyorum” dedi.

Düzenleyiciler unutmadı. Ancak, 122 milyon dolarlık bir para cezası, Facebook’un gelir getirmesiyle (Q2’de 13.23 milyar dolar kazanan) bir şirket için neredeyse orantısız bir engel oluşturuyor. Ve bu da cezayı başka bir standart iş maliyeti olarak yutabilir.

Acton, Facebook'un ayrıca, yeni hizmet şartları altında WhatsApp kullanıcılarına “daha ​​geniş haklar” aradığını söyledi ve Koum'un geri adım attığını ve Facebook yönetimi ile uzlaşma sağladığını iddia etti.

"Ödül yok", "reklam yok" ile ilgili hükümlerin kalması – ancak Facebook'un Facebook'taki arkadaş tavsiyeleriyle bağlantı kurması ve reklam ortaklarına Facebook'taki reklamlar için daha iyi hedefler sunması. Yani gerçekten kendileri (ve kullanıcılarını) biraz daha fazla satın aldılar.

Şimdi, elbette, şirketin Facebook dışındaki kurucuları ile hiçbir reklam maddesini temizlemeyi ve her iki yönde de reklam hedefleme için zaten bağlantılı hesapları kullanabiliyor (yalnızca Facebook kullanıcılarında değil).

Ve eğer Acton ve Koum bu adtech oyunlarını engelleyebileceklerini gerçekten düşünmüşlerse, korkunç bir şekilde naif olduklarını düşündüler. Yine, büyük olasılıkla, onlar sadece bu sonuca karşı ödedikleri milyarları dengeledi ve 2x [shrug emoji] diye düşündü.

WhatsApp'tan kurucularından daha hızlı bir şekilde para kazanma çabası, Facebook'un, büyümeyi sürdürdüğünü göstererek yatırımcıları memnun etmeye ihtiyaç duyduğu endişeleriyle ilgili olduğu düşünüldü.

Facebook’un en son S2'si, kullanıcı büyümesini yavaşlatmak için hisseleriyle birlikte yıldızlara aykırı değildi.

WhatsApp kazanımından üç yıl sonra, Acton Zuckerberg'in sabırsız bir şekilde büyüdüğünü söyledi – WhatsApp çalışanlarının Facebook'un Wall Street'e büyümesini göstermeye devam etmek için WhatsApp gelirlerine ne kadar ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Acton, Facebook'un WhatsApp'ın para kazandığı beş yıl içinde çok yüksek ses getirdiğini düşündüğü ve dolayısıyla reklamlara bağlı olması gereken 10 milyar dolarlık bir gelir getirme hedefini hedeflediğini söyledi.

Ve böylece bir yıl içinde ya da öylesine Acton dışarı çıkmıştı – olabileceği kadar kişisel olarak mega-varlıklı değildi. Ama kesinlikle onun için ağlama. İyi gidiyor.

Acton'un çalıştığı Sinyal Vakfı'nda, amacın “özel iletişimin erişilebilir ve her yerde erişilebilir olmasını” söyledi.

Alternatif e2e şifreli uygulama, kullanıcıların WhatsApp ve Facebook’un çoklu milyarlıklarına yalnızca milyonlarca “değersiz” sahip olmasına rağmen. Ama en azından 50 milyon dolarlık Acton'un arkasında kişisel bir servete sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here