ProPublica araştırmacı gazetecilerinden Julia Angwin ve Jeff Larson, en yeni girişimini başlattılar. kâr amacı gütmeyen bir haber kuruluşu olan Marks, Craigslist'in kurucusu Craig Newmark'ın da aralarında bulunduğu bazı büyük bağışçıların desteğiyle gerçekleşti.

Markup kurucuları Angwin, Larson ve yönetici direktör Sue Gardner (Wikimedia Vakfı'nın eski başkanı), New Jersey'den craigslist'in kurucusu ve Craig Newmark Philanthropies'den 20 milyon dolarlık bağışla destekleniyor; John S. ve James L. Knight Vakfı'ndan 2 milyon dolar; ve bir açıklamaya göre, Ford Vakfı ve John D. ve Catherine T. MacArthur Vakfı'ndan ek destek.

Proje, Yapay Zeka İnisiyatifi Etik ve Yönetişiminden gelen bir yatırımla inkübe edildi ve yeni medya girişiminin haberi ilk kez The New York Times 'de bildirildi.

“Sağlıklı bir toplumda, kamu yararına olan devam eden bir konuşma var – yasa koyucuları, düzenleyicileri, sivil toplum kurumlarını, özel sektörü ve genel kamuoyunu içeren bir tartışma” diyordu . “Şu anda yeni teknolojilerle ilgili tartışmalara gitmiyoruz çünkü etkilerinin anlaşılması düzeyi çok düşük. Markup'ın düzeltmeyi amaçladığı sorun budur ve Craig Newmark'ın ve ABD'nin en önemli özel vakıflarından bazılarının bunu yapmamıza seviniyorum. ”(19459005)

Newmark, birçok hayırsever projeye katıldı. Vikipedi'de tacizi azaltmak için 500.000 dolar para koydu ve AngPong ve Larson'un ProPublica'daki eski patronlarına 1 milyon dolarlık yardımda bulundu.

“Markar'ı desteklemekten ve uzun süredir hayranlık duyduğu ve hayranlık duyduğu insanları desteklemekten gurur duyuyorum” dedi. “Bir haber tüketicisi olarak, güvenebileceğim bir gazetecilik arayışındayım ve teknolojinin toplum üzerindeki etkileri konusunda veri güdümlü, titizlikle kontrol edilen bir rapor üreterek, Markup büyük ölçüde karşılanmamış bir ihtiyacı karşılamaya yardımcı oluyor.”

Gardner daha önce Kanada Yayın Kuruluşu'nun web sitesi olan CBC.CA'yı işletti; Angwin, The Wall Street Journal ve ProPublica'da ve bir veri gazetecisi olan Larson, prestijli Peabody Ödülü'nü ve Genç Gazeteciler için Livingston Ödülü'nü kazanmış olan bir Pulitzer Ödülü sahibidir. The Nation 'da

çalışırdı.

ProPublica'da ikilinin kepçeleri Facebook'ta ayrımcı reklam uygulamalarının açığa çıkarılmasını içeriyordu; kefaletle ceza hukuku risk puanlarında algoritmik önyargı, hüküm verme ve şartlı tahliye kararları; araba sigortası oranlarında azınlıklara yönelik fiyat ayrımcılığı; Başkan'ın evden uzakta, Mar-A-Lago kır kulübünde siber güvenlik delikleri.

“Bir işte, Jeff'i gerçekten geliştirip ilerletebilecek derin uzmanlığa sahip bir ekip kurmaktan heyecan duyuyorum ve ProPublica'da başladım” dedi. “Markör'ü yeni bir haber organizasyonu olarak görüyoruz, yeni teknolojilerin kullanımlarını nasıl araştıracağını bilen ve etkilerini uzman olmayanlarla anlaşılabilir kılan gazetecilere yardımcı oluyor.”

Markup, New York ofisi için 24 gazeteci ile birlikte çalışıyor ve 2019'un başlarında piyasaya çıkmayı umuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here