Resim. Sahne Silikon Vadisi. Aniden bir yatırım firması olay yerinde gerçekleşiyor ve herkesin görmeye alışık olduğundan daha büyük çekler yazmaya başlıyor. Diğer yatırımcılar özel olarak şikayet etmeye başladılar. Ortakları pozlar diyorlar. Firma değer biçiyor, devam ediyor. Girişim sermayesini mahvedecekler, sonuçlandılar.

Andreessen Horowitz'in 2009 yılında sahneye çıktığında söylendi. (2012'de GitHub'a 100 milyon dolarlık bir çek teslim etme kararını hatırlıyor musunuz?) Bugün, SoftBank Vizyon Fonu hakkında daha da fazla konuşuluyor. ve SoftBank'ın çoğunlukla girişim sermayesi alan şirketlere 100 milyar dolarlık bir hızla ilerlemesi ve CEO'su Masayoshi Son'a göre daha fazla 100 milyar dolarlık fon gelmesi göz önünde bulundurulduğunda, biraz merak ediyorum.

Sadece bu hafta, firma Hindistan merkezli otel zinciri ve oda toplayıcısı Oyo'da 1 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Aynı zamanda iki büyük muazzam anlaşmaya katıldı ve konut emlakçıları için araçlar yaratan ve son zamanlarda ticari bir aracılık bölümü başlattı. Ayrı bir gelişmede, ev satın alma girişimi olan Opendoor'da 400 milyon dolarlık bir raundu beraberinde getirdi.

Bu kadar çok sermayenin uzun vadeli etkisi hala özel şirketlere sıkışmış olabilir? SoftBank, kimin para vereceğini ve kimin etrafta dolaşacağına nasıl karar verir? Salı gecesi, San Francisco'daki bir StrictlyVC etkinliğinde, yatırımcının iki yöneticisi olan Vision Fund Genel Müdürü Jeff Housenbold ve SoftBank Yatırım Danışmanları Direktörü Anna Lo'yla konuşarak, her şeyin nasıl çalıştığına dair daha fazla bilgi edinme şansına sahip olduk. – ve onların yatırımcılarının bize fısıldadığı eleştirilerin bazılarını atlatmak.

Bazı temel istatistiklere ek olarak (SoftBank'ın Vizyon Fonu, Tokyo, Londra ve San Carlos, Ca. Ofislerindeki dokuz yönetici direktör de dahil olmak üzere 86 kişi tarafından yönetiliyor; 14 yıllık bir yatırım dönemi var) SoftBank'ın ne dokunmayacağını, kendi yatırımcılarının iznini almadan önce ne kadar büyük bir çek yazabileceğini ve vizyona girmediklerinde Vizyon Fonu ile görüşmelerde bulunan şirketlere ne olacağını öğreneceksiniz.

Ayrıca, spoyler uyarısı: Vizyon Fonu, çoğu girişim şirketi gibi, tütün, ateşli silahlar ve bazı diğer şirketleri finanse etmesini engelleyen hükmün hükümlerine sahiptir. (SoftBank'ın, etkinlikte de yer alan e-çiğ şirketi Juul'u finanse edip edemeyeceğini tartışmak istedik.)

Sohbeti aşağıda kendiniz için izleyebilirsiniz. Bu arada, sohbetten gelen bazı katılımlar, uzunca bir süre için düzenlenmişti:

TC: Bize hangi firmaların yaklaşacağına nasıl karar verdiğinizi anlatın.

AL: Kendi pazarlarında ve coğrafyalarında kesinlikle liderler. Mükemmel rock yıldızı takımları. Kurucularımızla çok arkadaş canlısı ve işbirlikçiyiz, bu yüzden onların vizyonlarına dikkat etmeliyiz. Kriterler, seyircilerdeki birçok VC'den bu kadar farklı değil.

TC: Daha spesifik olarak, ne görmek istersin?

JH: Girişim sermayesinin devamı olarak, geç aşama büyümeye geçiyoruz. Minimum kontrol boyutumuz 100 milyon dolar. Ürün pazarına uyum sağlamayı (19459013), genellikle bir anlaşma yapmadan önce bazı gelirler ve bazı çekişler arıyoruz. Hangi endüstriye ve hangi şirkete bağlı. GMV olabilir. Bu gelir olabilir. Kurumsal yazılımda bulunuyorsa, kaç müşterinin var olduğu ve gelir çeşitliliği ile tekrarlama ve tutma oranlarının ne olduğu olabilir [are].

Ancak, çok hızlı büyüyen ve yeni müşterileri yakalamak, pazar payı almak, yeni coğrafyalara girmek, ürün portföyünü genişletmek veya komşu pazarlara geçmek için farklı bir şekilde çok sermaye dağıtabilecek şirketler arıyoruz. .

TC: Bu ilk görüşmeyi yapmayı nasıl düşünüyorsunuz? Şirketlerin sizden bir çağrı aldıklarını düşünürüm, hem heyecan verici hem de sinir bozucu bir durumdur, çünkü belirli bir sektöre açıkça bakıyorsunuz ve muhtemelen sadece bir şirketle değil.

JH: Öncelikle, peyzaj çalışmaları yapacağız ve belirli sektörler etrafında stratejik hipotezler ve teknolojinin sektörü nasıl etkilediği ve inovasyonu teşvik edeceğiz. Öyleyse, gayrimenkul sektöründe şöyle diyoruz: bir tarama yaptık ve değer zincirinin farklı yönleri boyunca 80'in üzerinde farklı şirkete baktık. Bu yüzden, başlangıçta, gelip giden girişimler olan, kendilerini farklılaştıran, çekiş yapan görevliler olanları haritalandırdık. Ve sonra bir tez çalışmamız var [about] bu değer zincirlerinde para kazanılabilir. Ve sonra o şirketlere gidip yaklaşıyoruz.

Diğer bir şey, genellikle büyük bir fon olduğunda telefon çalar. İnsanlar bize oportünist diyorlar. Yani bazen öyle, “Biliyorsunuz, sekiz ay önce baktık; belki başka bir bakış atmalıyız. ”Çünkü şimdi yeni bir oyuncu girdi, ya da bu şirket daha fazla çekişmeye başladı, ya da bize anlattıkları bir birleşmeyi tamamladılar, [annual recurring revenue] 'dan 20 milyon dolardan şu an 100 milyon dolara çıktılar. Ve biz buna geri döneceğiz çünkü bizi aradılar. Yani bu bir kombinasyon.

AL: Yükselen gelir ve mobil internetin benimsenmesi açısından Çin gibi özellikleri sergilemeye başlayan, gelişmekte olan pazarlarda başarılı e-ticaret modelleri arıyoruz.

JH: Ayrıca, basında okuduğunuz şeylerin yarısı, hayal edebileceğiniz gibi, sahte bir haber. Bu yüzden şirketler artık şirketle hiç tanışmadığımız bir dönem sayfasındaki rekabette gerilim yaratmak için ismimizi kullanıyor. Bu yüzden basında okuyacağım, “Oh, bir şirkete milyarlarca yatırım yapıyoruz” ve ben giriş yaptım ve hiç kimse şirketle hiç tanışmadı.

TC: O zaman şirket o zaman ekranınızdan kalıcı mı?

JH: İçten içe [over] gitmiyor.

TC: Vizyon Fonu içinde karar verme süreci nasıl görünüyor? Körfez Bölgesi'nde beş yönetici direktör var. Sen onlardan birisin. Çoğunluk kurallarında bir durum mu?

JH: Örneğin, ekibim tüketici ve emlaktan sonra [opportunities] görünüyor, bu yüzden eğer tüketicide bir anlaşma ve bunun ilgisini çekiyorsa, bir sürü iş yapacağız. Yönetim ekibi ile görüşeceğiz. Dışarıda ve dışarıda bazı araştırmalar yapacağız ve bir yatırım tezi yapacağız.

Eğer içten mahkumiyetimiz varsa, o zaman ortakları yönetmeye alıyoruz ve yönetim ekibinin geri dönüp hepimizle buluşmasını istiyoruz. Büyük itirazlar olmazsa, dünya çapında ortakların haftada bir bir araya geldiği ve yatırım durumumuzu gözden geçirdiğimiz küresel bir anlaşma çağrısına [the deal] getiriyoruz. Masa da bu çağrıya sık sık giriyor ve “merak ediyorum. Girişimciyi Japonya'ya getirin. ”Yani Masa, yatırım yaptığımız her girişimciyle tanışır. Bu olağanüstü bir durumdur çünkü mükemmeldir. . . o muhteşem desen tanıma sahiptir. Ama gerçekten şaşırtıcı olan şey, korkusuzdur. Bir girişimci ile oturacak ve gidecektir, “Bu kavramı gerçekten çok seviyorum. Engelleri kaldırırsak ne düşündüğünüzü düşündün mü? ”Ya da, capital Sermaye bir kısıtlama değilse ne olurdu?’ Ya da, tom Peki ya bir CFO, bir CMO ve bir CPO'yu yarına götürebilirsek. Ne farklı yaparsınız? ”Ve bu ortamda olmak sadece eğlenceli.

Ve eğer Masa, “Evet, merak ediyorum, ilerleyin” diyorsa, o zaman resmi yatırım komitemize doğrulayıcı durum tespiti yapmak için gidiyoruz, sonra anlaşmayı kapatıyoruz.

TC: Geçtiğimiz günlerde WSJ'de, Masa’ın parlaklığından bahseden ve aynı zamanda dürtüsel olmasının bir resmini çizen bir hikaye vardı. Bir şirket hakkında heyecanlanabileceğini ve anlaşma şartlarını pürüzleyebileceğini ve herkesin yapması için fazla bir şey bırakmayacağını söyledi. Bu sık ve iki şekilde olur mu, seni delirtiyor mu?

AL: Tüm şirketler hala zorlayıcı süreçten geçiyor, [including] durum tespiti süreci, yatırım komitesi toplantısı, bazen çok fazla takip sorusu ve yasal onaylar.

JH: Bazen bu değişikliklerin yapıldığı yer: hiç bir zaman bir anlaşma yapmak için bir şirket getirmeyiz. Zaten anlaşma koşullarının neye benzeyeceğini henüz özetlemedik. Ama bazen bu keşifte, Masa şöyle diyor: “Daha büyük, daha hızlı, daha hızlı gittiysen?” 300 milyon dolar yerine [into the company]diyor ki, “500 milyon dolar dağıtabilir misiniz? İşletmenizin planı nasıl görünürdü? 'Bazen anlaşma şartları değişiyor. Çünkü şu anda, düşünmeye yardımcı oluyor, ‘Peki ya rakibinizi alsaydık ve bunu yaparken hızla hareket edersek ne olur? Ya seni çabucak Japonya'ya götürsek? ”Ve bu yüzden anlaşma koşulları, daha geniş bir dünya görüşünden ve yönetim ekibine, algılanan engellerin bir kısmını hızla büyük bir franchise oluşturmaya çektiğimizde yapabilecekleri zorluk nedeniyle değişiyor.

TC: Masa'un istemediği bir şey istiyorsanız, eğer ikna edilebiliyorsa ya da istemediğiniz bir şey istiyorsa, ikna edilebilir. Merak ediyorum.

JH: Masa bir eylem adamı. Ama aynı zamanda gerçekler ve bilgelik bir adam. Bu yüzden ilk aldanışta, 'Evet, gerçekten anlamadım' diye bir kaç fırsatım vardı. Ve ben de diyeceğim ki, 'O zaman neden yeterince iyi bir iş yapmadım?' Bu yatırımın etrafında böyle bir inanç vardı. ”Ve öyle diyor ki, 'Tamam, geri gel. Onu bana götür, böylece bu yönlerini anlayabiliyorum. ”

O zaman, “Bu konferanstaydım ve bu girişimciyle tanıştım ve gerçekten harika olduklarını düşünüyorum. Onlara yatırım yapmak istiyorum. ”Bu yatırım yapmak için bir görev değil. Bu araştırmaya gitme iznidir. Daha sonra veterinerlik yapmak [person’s company] ve onu titizlikle analiz etmemiz ve sonra Masa'a geri gelmek bizim işimiz. Ve bir şey hakkında heyecanlandığına dair çok fazla örnek var, ve diyoruz ki, 'Biliyorsun, teknoloji gerçekten ölçeklemiyor.' Ya da bazen 'Bu harika bir şirket ve bir numara, ama bulduk Daha iyi teknoloji ile daha iyi, daha küçük bir şirket, daha iyi bir yönetim ekibi, daha iyi bir pazara giriş stratejisi, daha iyi bir uygulama. [bet] 'te iki numaraya ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz çünkü 14 ayda bir numarayı geçecekler.' Ve Masa [this] 'e çok açıksa. Eşyalarını biliyorsan ve gerçeklere dayanıyorsa, fikrini değiştirmeye çok açık.

TC: Vizyon Fonu'nun ABD'de başka bir yere ne kadar dağıtıldığı ve önceden nasıl haritalandırılacağı.

AL: Özel sermayenin nasıl devreye girdiğine tamamen uyuyor. Dünyanın en büyük girişim sermayesi ve özel sermaye ekosistemleri hakkında düşünürseniz, ABD ve Çin’in en büyük iki tanesi, 30’lu şirkette 50-50’lik ABD’ye ve ABD’de olmayan yatırımlara sahip olduğumuzu düşünüyorum. Gördüğümüze göre, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu'nun bizim için bir sonraki sınırlar olduğunu söyleyebilirim. Fakat kontrol büyüklüğü Çin'deki kadar büyük olmayacaktı, bu da büyük ölçekte inşa edilmesi gereken büyüklükte bir sermaye gerektiriyordu.

TC: Ve bir şirkete ne kadar sahip olmayı düşünüyorsunuz? % 15 ila 20 oranında okuyoruz, ancak yazdığınız boyut kontrolleri dikkate alındığında, kafa karıştırıcıdır.

JH: Hedeflerimiz yok. Geç aşamadayız, bu yüzden anlam azınlığı hisselerine sahip olmayı seviyoruz. . . [thinking] 'e girmememiz için 15 veya 20 [percent ownership] olmalıyız. . . [though] Yüzde 20-35 arası [ownership]normal bir dağılım var mı demeliyim.

Aşağıdaki röportajımızın geri kalanını kontrol edebilirsiniz.

[embedded content]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here