Uydu görüntüleme ve analiz şirketi Planet, San Francisco’daki yeni üretim alanını tamamladı. Eski NASA çalışanları tarafından kurulan Planet, genişletmek için biriktirdiği 183 milyon dolarlık fonun bir kısmını kullanıyor. San Francisco'daki Harrison Street'in ortasında, sıradan bir ofis binasının bodrumunda, Gezegenimiz değişen gezegenimizin görüntülerini çeken düşük yörüngeli uydular inşa etmekte zorlanıyor ve şimdi de havacılık görüntüleme şirketi bunu yapmak için daha fazla alana sahip. Yeni tesisin dünyadaki en üretken uydu üretim noktası olduğunu söyledi.

Yeni 27.000 metrekarelik üretim sitesinde, Planet mühendislerinin “güvercinler” parçalarını biraraya getirdiği uydu yapım istasyonları bulunuyor. Yeni site, eski fabrikalarının altı katı büyüklüğünde ve Planet'in bu yeni alanıyla mühendislerinin haftada 40 uydu / hafta üreteceğini iddia ediyor. Flüoresan paneller endüstriyel çalışma istasyonlarını aydınlatır ve küçük uydular “güvercin yuvalarına” takılırlar.

Gezegenlerin uydularının sadece 10 araç kullanılarak yapılabileceğini söyledi

Gezegenin uydular oluşturma şekli NASA veya Lockheed Martin'in yaptığı gibi farklıdır. Planet, eski teknolojiler ve eski sensörler ile görüntü çeken geniş, hantal makineler oluşturmak yerine, bir ila üç yıllık kullanım ömrüne sahip olan daha küçük uyduların işin daha hızlı yapılabilmesini ve Dünya'nın daha iyi görüntülerini sunabileceği fikrinden hareket ediyor. yüzey. Yeni siteyle, Planet, uzay aracı üretiminin tüm yönlerini – Ar-Ge'den üretime – testten – tek bir çatı altında getirecektir.

Peki bu uydular tam olarak ne yapıyor? Her uydu saniyede iki fotoğraf çekebilir ve Planet’in sistemleri daha sonra 'ye göre resimleri su, mercan, nehirler, yollar, altyapı ve ormanlar olarak sınıflandırır.

Güvercin yuvasındaki güvercinler

Gezegenin felsefesi, “göremediğiniz şeyleri düzeltemezsiniz.” Savunma, insan ve tarım sektörlerindeki ortaklar, Brezilya'daki ormansızlaşmayı sınıflandırmak ve kenti tespit etmek gibi projeler için Planet'in uydu filosunun verilerini kullanıyorlar. Tanzanya'da değişim. Uydular, gezegenin daha az gezilmiş parçalarından görüntüler üretir. Görüntüleme sistemleri, Suriye'deki yolların tahrip edilmesiyle ilgili verileri topladı ve hatta son zamanlarda Kuzey Kore'de bir kimyasal laboratuvarın aniden ortaya çıktığını tespit etti. Bir ortak Avustralya'daki mercan kayalıklarını yok etmek için Planet verilerini kullanıyor.

Geçmişte, Planet SpaceX gibi fırlatma ortaklarıyla çalıştı. Ancak, yeni tesiste üretilen ilk uydu filosu gelecek ay PSLV roketinde kullanılmak üzere Hindistan'a sevk edilecek. Dört yılda Planet, günde 300 milyon kilometrekarelik görüntüden oluşan yörüngede 150'si olan 298 uyduyu piyasaya sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here