Bu hafta sonu, NASA, gezegenin buzul ve deniz suyu seviyelerini izlemek için yeni bir yüksek teknolojili uydu fırlatıyor – uzay lazerleriyle doğal olarak. ICESat-2, iklimbilimciler için büyük bir canavara dönüşecek ve aynı zamanda çok tatlı bir fırsat olacak: kuşları 30 yıla yakın bir süredir havaya fırlatan güvenilir Delta II roketinde son lansman olacak.

Takeoff 5:46 AM Pasifik Saati Cumartesi sabahı için ayarlandı, bu yüzden onu yakalamak istiyorsanız erken kalkmak zorunda kalacaksınız. NASA'nın yayından yaklaşık yarım saat önce başlamasıyla fırlatmayı canlı olarak izleyebilirsiniz.

Dünyanın buz seviyelerini takip etmek her zamankinden daha önemli; iklim değişikliğiyle birlikte, yaygın bir tahribata neden olan Antarktika buz tabakası gibi temel özelliklerin hassas bir şekilde izlenmesi, iklimbilimcilerin küresel hava durumlarını tahmin etmelerine ve anlamasına yardımcı olabilir.

Temmuz ayında başlatılan Aeolus gibi, ICESat-2, tek bir önemli enstrümana sahip bir uzay aracıdır, sensörlerin ve antenlerin “Noel ağacı” değildir. Aeolus gibi, ICESat-2 de dev bir lazer taşır. Fakat ilk, hava ile yer arasındaki havanın hareketini izlemek için piyasaya sürülürken, ikincisinin, bu hareketli havanın içinden zemini izlemesi gerekir.

Bunu, endüstriyel boyutta, hiper-hassas bir altimetre kullanarak yapar: tek bir, güçlü yeşil lazer altı kirişe bölünür – iki çift, gerçekten, manzarayı öngörülebilir bir şekilde geçirecek şekilde düzenlenmiş.

Ama asıl sihir, bu lazerlerin nasıl algılandığıdır. Lazerin yanında ışınların yansımalarını izleyen özel bir teleskop var. İnanılmaz bir şekilde, her bir lazer darbesinden sadece bir düzine kadar foton toplar ve bir saniyeden bir milyarda bir inişine varır. Ve saniyede bu 10.000 kez yapar, ki bu hızda bir darbe her 2.3 feet'te Dünya'yı sektirmek anlamına gelir.

Bu yeterince etkileyici olmadığı gibi, yükseklik okumaları inç kadar doğrudur. Ve zaman içinde çok sayıda okuma ile, bir buz tabakasının milimetresinde

sırasına mı yükseldiğini veya düştüğünü söyleyebilmelidir

.

Eğer Antarktika'da seyahat ediyorsanız ve bir kalem düşürdüğünüzde, onu aldığınızdan emin olun, aksi halde bir şeyler atabilirsiniz.

Tabii ki, sadece buz için değil; Aynı alan lazeri ayrıca binaların, ağaç kanopilerinin ve diğer özelliklerin tam yüksekliğini de verecektir. Bu uydulardan daha fazla olmadığı üzücü bir şey – oldukça kullanışlı görünüyor.

ICESat-2'nin kendisi dikkate değer ve ilginç olsa da, bu lansman ikinci bir nedenden dolayı önemli: Bu bir Delta II roketinin son çıkışı olacak. Rocketry Standby United Launch Alliance, bunun birçoğu için olduğu gibi, bunun sorumlusu.

1989'da tanıtılan Delta II, iletişim uydularından Mars yörüngesine ve arazi sahiplerine kadar her şeyi başlattı; Ruh ve Fırsat ikisi de Dünya'yı II. Tümü, bu roketlerde 150'den fazla lansman yapıldığı ve Cumartesi günkü lansmanının planlandığı gibi geçtiği söylenirse, üst üste 100'üncü başarılı Delta II lansmanı yapılacak. Bu bir rekor. (Açıkçası, bu 50 başarısızlık anlamına gelmez; ancak onlarca yıl içinde bir avuç başarısızlık fırlatma aracının çizgisini gölgeledi.)

2011'de Kova Misyonu için bir Delta II lansmanı yapıldı

Sistemin büyüleyici ve belki de ürkütücü bir özelliği, bir yerlerin, bir şeyi başlatmak için bir düğmeyi tıklatması gerektiğidir – bu şey için otomasyon yok; Birinin gaza basması bir iştir, bu yüzden daha keskin görünüyorlar.

ULA’nın Bill Cullen’i, Jason Davis’e Gezegensel Topluluğa roket üzerinde yaptığı epitaph’i anlattı:

Evet, Delta II motor start komutu bir konsol operatörü tarafından başlatıldı. Lansman kontrol sistemi 25 yaşındadır ve bu zamana, hata toleranslı bir bilgisayar sisteminin karmaşıklığına kıyasla tercih edilen “döngüde” bir kişi kullanılmıştır.

Peki neden bu denenmiş ve gerçek roketi geride bırakıyoruz? Bu pahalı ve özellikle büyük değil. 4 tonluk bir yük kapasitesi ve bir maliyet (bu misyon için zaten) yüz milyon dolara yaklaşırken, artık sadece iyi bir değer değil. Sadece bu değil, aynı zamanda Vandenberg Hava Üssünde Start Kompleksi 2, dünyayı başlatmak için altyapıya sahip olan tek yerdir ve bu da olası görevler için yörüngeleri ve fırsatları önemli ölçüde sınırlar. ICESat-2’nin lansmanından sonra, bu bile olsa parçalara ayrılacak – ancak umarım parçaları bir yerde tutacaklar, kuşaklar için.

Her ne kadar bu son Delta II'nin lansmanı olsa da, görevsiz kalan bir roket daha var, sonuncusu olduğu gibi. Planlar henüz sağlam değil, ancak bu klasik roketin bir yerde bir müzede son bulacağı iyi bir bahis. Belki de Kennedy Uzay Merkezi'ndeki diğer kişilerle ayakta durabilir.

[embedded content]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here