iOS 12, bir özellikte özetlenebilir : hız. Geri kalan sadece bir dipnot, özellikle de iOS 12'yi iOS 11 ile karşılaştırdığınızda.

iOS 11'in özellikle iPad'de birçok yeni özellikle dolu olduğunu hatırlayabilirsiniz. Ama aynı zamanda bugüne kadar en ürpertici salıverdi. Hesap Makinesi uygulaması bile düzgün çalışmıyordu. Ve siparişten gelen mesajlar veya “I.T” ile “it” harfini değiştiren klavyenizi de unutmayalım.

Birçoğunuz gibi, geçen birkaç hafta boyunca iOS 12'nin beta sürümünü kullanıyordum. Sadece bir beta olmasına rağmen, iOS 12, tüm zamanların en hızlı iOS sürümüdür. Ve Apple bugün sadece iOS 12.0'ı piyasaya sürdü. İOS 12'de yeni olanların hızlı bir açıklaması aşağıdadır.

Düşük seviye

Bu makaleyi iPhone veya iPad'de okuyorsanız, iOS 11'i kullanıyorsunuzdur. Birçok aygıt iOS 11'i desteklemektedir – iPhone 5'ler, iPad mini 2, son iPod touch ve Apple'ın yayınladığı her şey daha sonra.

Ve iyi haber, Apple'ın iOS 12 ile tek bir cihaz için destek vermemesi. Bu anekdot gibi görünebilir olsa da Apple'ın 12 ile iOS'un zihniyetini ortaya koyuyor.

Geçmişte, Apple genellikle CPU, GPU ve RAM için yeni yoğun görevler ekledi. Ve geliştirme sürecinin sonunda, bu özellikler eski cihazlar için belli belirsiz optimize edildi. Bu yüzden eski telefonların bazı özellikleri yoktur. Ya da bazı özellikler sadece çok zorluydu. Bazı durumlarda, pil ömrünüz çarptı.

Bu sefer performans söz konusu olduğunda, Apple iPhone zincirinin altından başladı. Örneğin, uygulama lansmanlarını optimize edip iPhone 6'da yazarak, daha yeni cihazlar da bu optimizasyonlardan faydalanacak. İPhone X'imi iOS 11'den iOS 12'ye güncelledikten sonra bile, her şey daha pürüzsüz.

Apple, ham performansta durmadı. Şirket, bildirimler, Rahatsız Etmeyin ve telefonunuzu kullanma şekliniz için gerekli çok sayıda iyileştirme üzerinde çalıştı.

Android kullanıcıları bu özelliğe gülecekler, ancak iOS 12 sonunda bildirimleri birlikte grupladı. Çoğu zaman, bildirimleriniz uygulamalar tarafından gruplandırılır. Örneğin, birden fazla New York Times ve CNN bildirimleri alırsanız, tamamen genişletebileceğiniz veya reddedebileceğiniz iki bildirim yığını alırsınız.

Daha da ilginç olarak, bildirimleriniz artık konulara göre gruplandırıldı. Örneğin, WhatsApp'da çok aktif gruplarınız olabilir. iOS yalnızca tüm WhatsApp bildirimlerini birlikte gruplandırmaz. Tüm bildirimleri belirli bir gruptan tek bir yığın halinde görebilirsiniz. Bu şekilde, sesi görmezden gelebilir ve diğerlerine konsantre olabilirsiniz.

iOS 11’de bildirimleri zaten sustururken, iOS 12 bunu inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Artık bir bildirim üzerinde hızlıca kaydırabilir ve “Sessizce Gönder” seçeneğine basabilirsiniz. Bu seçenek çoklu bildirim ayarlarının birleşimidir.

Bunu seçerseniz, bildirimler telefonunuzu sesli yapmaz ve kilit ekranını atlar. Bunları görüntülemenin tek yolu, Bildirim Merkezi'ni manuel olarak kaldırmaktır. Başlıkları hemen görmem gerekmediğinden, çoğu haber uygulaması için zaten kullanıyorum.

Ücretsiz bir oyun oynamadan spam almaya devam ederseniz ve bu bildirimlere asla dokunmazsanız, bu uygulamadaki bildirimleri susturmak için kilit ekranınızda bir öneri alırsınız.

Rahatsız Etmeyin ayrıca küçük ama önemli gelişmeler de alıyor. Artık 3D Touch'ı bir saatliğine, bir gecenin sonuna kadar (ya da ertesi sabah), bir etkinliğin sona ermesine ya da bir yer bırakana kadar Rahatsız Etmeyin'i açmak için kullanabilirsiniz.

Birçok insan Rahatsız Etme'yi asla kullanmaz çünkü kapatmayı unuturlar. Yine de, telefonunuzu daha az kullanmanın en güçlü araçlarından biri.

Dijital refahtan bahsetmişken, Apple bir dizi yeni özellik ile her şeye giriyor. Ekran Saati telefonunuzu nasıl kullandığınızı anlamanıza yardımcı olmak için her hafta size bir bildirim gönderir. Instagram'da çok fazla zaman geçirdiğini biliyor olabilirsiniz, ancak uygulamada her gün bir veya iki saat harcadığınızı görmek göz açıcı bir an olabilir.

Ayarlar'da, Kapalı Kalma Süresini ve Uygulama Sınırlarını yapılandırarak, yalnızca en önemli uygulamaların Gece, İletiler ve Telefon gibi erişilebilir durumda kalmasını sağlayabilirsiniz. Diğer uygulamaları kullanmaya devam etmek için kısıtlama ekranını atlamanız gerekir. Cihazlarınızda çalışırken oldukça akıllıdır ve örneğin Safari'de bir sosyal ağa erişmeye çalıştığınızı da kabul eder.

Orta seviye

iOS'un yeni bir sürümü de yeni özellikler anlamına geliyor. Android ile rekabet, Apple'ın ön tarafa öne doğru gitmeye devam etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bir iPhone X veya daha yenisi varsa, büyük yeni şey Memoji . Mesajlarda artık kendi Bitmoji tarzı avatarınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra dijital yüzünüzü selfies'te kullanabilir, bir çıkartma olarak kullanabilir ve sesli mesajları kaydedebilirsiniz. Yeni Animojiler de var.

Fotoğraflar uygulaması yeni bir “For You” sekmesi ve geliştirilmiş bir arama deneyimi oluyor. Bununla ilgili söylenecek çok şey yok, ancak daha önce olduğundan daha iyi çalışıyor. Belirli bir yer, etkinlik ve daha fazlasını aramak daha kolay. Fotoğraflar zaten bazı akıllı albümlere sahipti, ancak “For You” sekmesi onları daha belirgin hale getiriyor.

Stoklar uygulaması daha iyi görünümlü grafikler ve iş haber başlıkları ile yeniden tasarlandı. Apple News özellikle iPad'de biraz yeniden tasarlandı. Ve Sesli Notlar şimdi iCloud ile çalışıyor. İPhone'unuzda bir not kaydedebilir ve iPad veya Mac'inizde bulabilirsiniz.

Apple Müzik şimdi şarkı sözlerini destekliyor ve Spotify'a daha çok benzeyen yeni sanatçı sayfalarını sunuyor. Ve Apple Books (iBooks'un yeni adı), geçen yılki App Store yeniden tasarımına benzer görsel bir yeniden tasarım kazanıyor. Harika görünüyor.

Son olarak, arabanız CarPlay destekliyorsa, Google Haritalar ve Waze arabanız için navigasyon uygulamalarında çalışır. Artık Apple Haritalar ile sınırlı olmayacaksınız.

Apple'ın grup görüşmelerini FaceTime 'da eklemesi gerekiyordu, ancak henüz mevcut değil. Apple bu sonbaharda daha sonra sunulacağını söyledi.

Üst düzey

Şimdi en basit özellikler yoldan çıktı, Siri, Kısayollar ve Siri Kısayolları hakkında konuşmak istiyorum. Bu üç isim birbirine benzese de, bunlar iOS 12'de üç farklı şeydir.

Siri bildiğiniz ve (nadiren) kullandığınız iOS 11'in sesli yardımcısıdır. Hava durumu raporları ve zamanlayıcılar gibi bazı temel şeyleri makul ölçüde iyi yapabilir. Ve aynı zamanda sesinizi anlamak ve bir metin sorgusuna dönüştürmek de oldukça iyi oldu.

Çoğu durumda, Siri söylediklerinizi anlıyor ama sorunuzu cevaplayamıyor. İşte bu yüzden artık pek çok kişi sesli sorgularda Amazon Echo veya Google Home'a ​​güveniyor.

Apple, geliştirici topluluğundan yararlanarak ve Workflow'u satın alarak bunu çözmek için akıllıca bir yol buldu. Geliştiriciler artık uygulamalarına Siri'nin yeni özelliklerini ekleyebilir. Siri'nin beynine bu uzantılar denir Siri Kısayolları .

Örneğin, Havuç Hava Durumunu yapılandırabilir ve Siri kullanarak hiper açık hava tahmini isteyebilirsiniz. Overcast'de bir oynatma listesi başlatabilir ve HomePod'unuzdaki en son podcast'lerinizi dinleyebilirsiniz. Ulysses'te belirli bir notu çok daha hızlı açabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Siri Kısayollarını çalıştırmak için özelleştirilmiş ifadeler kurmak.

Ama sizin gibi uzman TechCrunch okuyucular da bir adım ileri gidebilir ve Kısayollar uygulamasında komut dosyaları oluşturabilirler. Mevcut Workflow uygulaması gibi görünüyor ve çalışıyor.

Örneğin Rahatsız Etmeyin, parlaklığı ve zil sesini kapatır, Bluetooth, Wi-Fi ve Philips Hue ışıklarını kapatır ve Düşük Güç Modu'nu ayarlar. .

Kısayollar, birçok üçüncü taraf uygulamasıyla da çalışır. Hareketleri zincirleme yeteneği, iPhone'umu ve iPad'i kullanma şeklimizi değiştirdi. Workflow'u zaten kullanıyorsanız, bu yeni değildir. Ancak daha birçok kullanıcı, işletim sisteminde ve HomeKit ile derinden bütünleştirildiği için Kısayollar kullanacaktır.

Sonuç:

iOS yıllar boyunca çok büyüdü. İlk başta, üçüncü taraf uygulamalarına destek olmaksızın bir mobil işletim sistemiydi. Eminim iOS'un ilk sürümü (iPhone OS 1.0) iOS 12'den çok daha hızlıydı. Ancak, bir çip üzerindeki sistemler de daha büyük bir hız mertebesinde.

Bu nedenle, donanım iyileştirmelerinin yazılım optimizasyonları ile kombinasyonu, kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda iOS 12'yi mükemmel bir sürüm haline getiriyor. Bu nedenle yalnız, güncellemeyi yüklememenin bir nedeni yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here