Hint sosyal medya uygulamasından bu yana iki yıl içinde ShareChat, artan akıllı telefon kullanımı, kablosuz internet bağlantısı ve yakınsama trendlerinden Lightspeed Ventures'tan 4 milyon dolarlık fon aldı. Nakitsiz bankacılık, yeni bir sosyal medya juggernaut yaratmak için birleşti.

Şimdi Lightspeed firmanın yatırım ortaklarıyla birlikte yaklaşık yarım milyar dolarlık bir değerleme ile 100 milyon dolar ek finansman sağladığını onayladı. Hindistan Bölümü, Jesmond Holdings, Morningside, SAIF Partners, Shunwei Girişim, Girişim Yolu ve Xiaomi.

İlk Lightspeed yatırımından bu yana, ShareChat, 1 milyon aylık aktif kullanıcıyla 25 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşan bir şirketten ayrıldı ve şirket, mesajlaşma devi WhatsApp'ın gerisinde kalırken (uygulaması 200'den fazla kişi tarafından kullanılıyor) Hindistan’da milyonlarca insanın büyümesi dikkat çekicidir.

“PayChat'in ortağı olan ve hisse dolarının ShareChat'ın yükselişine yardım eden Ravi Mhatre,“ ShareChat, Hindistan'daki bir sonraki milyar kullanıcıya ulaşmayı gerçekten istiyor ”diyor

.

Bu işe yeni başlayan bir milyar insanla bağlantı kurma yeteneği, bir nüfusun olduğu bir ülke için tamamen yeni bir dijital altyapı olan “Hindistan Yığını” olarak adlandırılan şeyi geliştirmek için 9 yıllık bir planın stratejisidir. Yaklaşık 1,3 milyon mil karelik bir alana yayılan 1,32 milyar mil.

Bu baskı, 2009 yılında Hindistan'ın (yeni değiştirilen) ulusal biyometrik kayıt şeması olan Aadhaar'ın lansmanı ile başladı. Yedi yıl sonra, ülkenin kitlesel şeytan çıkarma planının uygulanması ve ülke çapında 4G yüksek hızlı bir mobil ağın eşzamanlı olarak kullanıma sunulmasıyla büyük bir sıçrama yaşandı.

İblis stratejisi ülke genelinde büyüme oranlarını artırırken, Hint mali yayınına göre LiveMint 4G'nin devri çok büyük bir başarıydı.

Dev endüstriyel holdingler Reliance Group'un telekomünikasyon kolu Jio, Eylül 2016'da 4G hizmetini başlattığından, ülke genelinde kabul oranları hızla yükseldi.

Telekomünikasyon analiz firması OpenSignal'ın raporuna göre, Jio’nun Hindistan’a olan ağı katkısı büyük oldu.

Haziran 2017'de sona eren çeyrekte, TRAI'ye göre toplam veri kullanımı 4.2 milyon terabayta ulaştı ve 4G veri 3.9 milyon TB oldu. Büyüme, bir yıl öncesindeki 4G veri kullanımının yalnızca 8.050 TB'lık bir seviyeye ulaştığı zaman sayıları kontrol ederken görülebilir; Bu 500 katlık bir artış… [And] Hindistan'da LTE mevcudiyeti dikkat çekicidir: kullanıcılar bir LTE sinyaline, zamanın% 84'ünden daha fazla bir önceki yıla göre yüzde 10'luk bir artışla bağlanabilirler. Bu, Hindistan'ı, Tayvan, İsviçre, İsviçre veya İngiltere gibi 4G'deki daha yerleşik ülkelerin önüne yerleştirdi

Telco Reliance Jio’yu bozmak, Hindistan’ın telefon sahiplerinin mobil veri paketlerini kullanmaya başlamasının temelini attı (Arun Sharma / Hindustan Times aracılığıyla Getty Images’dan fotoğraflar)

Mhatre'ye göre on milyonlarca günlük aktif kullanıcı anlamına gelen ShareChat gibi bir girişim için.

Bu kullanıcılar, kullanıcıların cep telefonlarındaki konuşmalarını ve diledikleri herhangi bir konu hakkında yorum yapmalarını sağlayan ShareChat'in yayın sohbet özelliğine çekildi. Mhatre, “Sizinle alakalı içeriğin sizin için ortaya çıktığı ve bununla etkileşime girdiği bir platform” dedi.

Şirket, üç Bangalore tabanlı geliştirici tarafından kuruldu. Farid Ahsan, 26, Ankush Sachdeva, 25 ve Bhanu Pratap Singh, aynı zamanda 26 – Hindistan'ın ünlü IIT Kanpur Üniversitesi'nden tüm mezunlar – bir ürün için nihayet ShareCity olacak bir versiyona yerleşmeden önce 17 farklı prototip geliştirdiler.

Şirketin kurucuları da popüler Çin uygulamasından WeChat'ten bir sayfa alıyor ve yayın sohbet hizmetlerini mikroödemeler, eğitim ve diğer eğlence türleri için bir platforma dönüştürmeyi umuyorlar.

İnsanların yerel lehçelerinde iletişim kurmaları için bir niş site olarak başlayan şey, şimdi Hindistan'daki ilk gerçek yerli sosyal medya devi olabilir.

ShareChat’ın işletmesi için bilgilendirici olabilecek diğer Çinli ortaklıklar var. Totaniao, Bytedance'in sahip olduğu haber toplama hizmeti şu anda ShareChat'e en yakın olanıdır, ancak bu sadece bir noktaya kadar doğrudur.

Çin’in altyapısı hala bir şekilde kişisel bilgisayarlara ve sabit hatlara dayanıyor. Mhatre için, tamamen mobil bilgisayar tabanlı bir dijital ekonomiye sıçrayan ilk ülke.

Lightspeed'de sunulan fırsat, 90'ların ortasına, ABD'de internetin doğumuyla ve 2000 yılının sonlarında, Alibaba, Baidu ve Tencent gibi şirketler için milyarlarca dolarlık değer yaratan patlamanın benzeridir.

ShareChat, İngilizcenin WhatsApp gibi ilk hizmetlerinin aksine, Hindistan'ın yerel dillerini destekleyecek şekilde inşa edildi

Bu başarıyı daha da etkileyici kılan şey, iki ya da üç yıl öncesine kadar, Hindistan'ın kendisi için oluşturulmuş beklentilere ve Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan üç ülkeden oluşan pazar ülkelerine kadar yaşamayacağı gibi görünüyordu. 21. yüzyılın küresel ekonomisinin temel yapı taşları olması beklenen BRIC'lerin dördüncüsü.

“Ben Çin'e baktığınızda – Çin'deki GSYİH 12 ila 13 trilyon dolar … Hindistan yaklaşık 2,5 trilyon dolar (19459017) altyapısının Hindistan'da olduğundan daha önce geliştirildiğini söyledi,” dedi. Hindistan şimdi aynı bükülme noktasındadır ve altyapı patlaması yeni iş modellerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu altyapının kısıtlamaları da ShareChat'in de kurduğu iş hakkında bilgi verdi. Çünkü, ülkedeki dijital penetrasyon oranları yüksek olmasına rağmen, indirme hızları son derece düşüktür (kısmen talep nedeniyle).

Yine, OpenSignal raporu bilgilendiricidir.

LTE mevcudiyetinde bir meteorik yükseliş görülürken, aynı 4G hızında da söylenemez. En son LTE raporumuzda, Hindistan, incelediğimiz 77 ülke arasındaki en düşük noktayı işgal etti, ortalama indirme hızları, dünya ortalamasının 10 Mbps üzerinde, 6,1 Mbps'lik ortalama indirme hızıyla.

ShareChat'ın veri ışık görüntülerini mesajlaşma ve paylaşmaya odaklanması, Hindistan’ın altyapısının mevcut güçlü yönlerine ve sınırlamalarına uygun bir platformdur. “Y ellerinde yüksek hızlı bir internet terminali bulunan yarım milyar insan var ve bununla bir şeyler yapmak istiyorlar” dedi Mhatre. Ve ShareChat sadece teknoloji kümesinde yerelleştirilmiyor. Şirket ayrıca dil tarafından yerelleştirilmiştir.

Lightspeed'deki yatırımcılar anlaşma konusundaki düşüncelerinde belirttiler.

Hindistan'daki “gelecek milyar” kullanıcı 22 farklı dil konuşuyor ve Avrupa'nın büyüklüğüne yayılmış bir bölgeye yayılıyor. ShareChat'ın kurucuları Ankush Bhanu ve Farid içgörülerimizi bize aktardı Bu yeni kullanıcı tabanı. Bu kullanıcı tabanındaki ilk fırçaları 2015 yılında, fotoğrafların, videoların, şiirlerin, şakaların ve hatta günaydın mesajlarının paylaşımının WhatsApp'da salgın seviyelerinde olduğunu fark ettiklerinde geldi. Yine de bu içeriği bulmak için kolay tek noktadan bir dükkan yoktu. ShareChat bu sorunu çözmek için doğdu. Fikirleri geliştirdikçe, bu seyircilerin kendi şehirleri ve köye ait köyler hakkında bağlantı ve içerik için açtıklarını gördüler. En iyi içeriği bularak arkadaşlarına "havalı görünmek" isteyen, kendi dilleriyle arkadaş bularak yalnızlıklarını çözme ve hatta kendi coğrafyalarında şöhret ve şöhreti kovalamak isteyen kullanıcılar etrafında ortaya çıkan acil davranışları fark ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here