Google, Görüntülü Arama'ya ek içerik verileri ekleyerek fotoğraf hakları sahipleriyle ilişkisini düzeltmeye çalışıyor. Bugün bir blog gönderisinde, Ürün Müdürü Ashutosh Agarwal, şirketin İçerik Oluşturucu ve Kredi meta verilerini, arama yoluyla sunulan resimlerle ilişkilendirmeye yönelik planını vurguladı.

Şirket, belirli bir imajı kimin yarattığını ve hakların sahibi olanları bulmanın geleneksel olarak zor olduğunu belirtiyor. Google Görseller, bu şekilde özellikle yararlı olmakla kalmamış, kullanıcıları bu bilgileri kendileri bulmaya zorlamıştır.

Bilgi mevcut olduğunda resimleri bugün göstermeye başlayacak ve önümüzdeki birkaç hafta içinde Google bir telif hakkı bildirimi ekleyecek. Kullanıcılar, belirli bir çekimde “Görüntü Kredileri” bağlantısını tıklayarak bunu bulabilirler.

Google, ilerlemeye yönelik atıfla ilgili en iyi uygulamaları oluşturmak için CEPIC (Resim Endüstrisi Merkezi) ve IPTC (Uluslararası Basın Telekomünikasyon Konseyi) ile ortaklık kuruyor. Şirket geç tarihli Görüntüler ile ilgili geri bildirim aldı. Şubat ayında, Google Getty ile bir yerleşimin parçası olarak Görselleri Görüntüle bağlantısını iptal etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here