Başlangıç ​​medyası, kendi çıkarlarını kendi portföyleri üzerinde önceliklendiren kurumsal girişim sermayesi hikayeleriyle dolu. Bu öykülerden bazılarının gerçekte bir temeli olabileceğini kabul ederken, öyküsünü tanımak çok önemlidir .

Hikayenin tamamı anlatıldı.

Gerçek şu ki, tüm kurumsal girişim sermayesi şirketleri aynı değil. Ve aslında, bazılarının stratejik bir avantajı var çünkü onlarca piyasadan ve diğer risk sermayesi şirketlerine ulaşamayan teknolojilerden elde ettikleri özel bilgilere erişebiliyorlar. Ayrıca, kurumsal girişim sermayesi şirketleri, portföy şirketlerinin ve ana şirketlerinin işlerini hızlandırmaya yardımcı olmak için sinerji yaratabilirler, bu da sermaye şirketlerinin çoğuna giremeyecek bir fırsattır.

Stratejik odaklı ve finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim sermayesi arasında seçim yapma

İki tür kurumsal girişim sermayesi vardır ve bunlar arasındaki farkı anlamak önemlidir. İlk tip, stratejik olarak odaklanmış kurumsal girişim sermayesi iyi yapılırsa tüm taraflara önemli faydalar sağlar. Bu firmalar portföy şirketlerini gelir, pazar / müşteri bilgileri ve teknoloji / yol haritası geliştirme ile hızlandırmaya yardımcı olabilir.

İkinci tip finansal odaklı kurumsal girişim sermayesi . Bu firmalar tipik girişim şirketleri gibi çalışırlar ve öncelikli olarak finansal getirileri en üst düzeye çıkarmaya yönlendirilirler ve firmanın ortakları karlı yatırımlar yapmak için ödüllendirilir. Bu firmalar, diğer tüm kurumsal olmayan girişim şirketleri gibi, yatırım, takım, pazar, rekabet, ürün, çekiş, sermaye verimliliği, çıkış potansiyeli vb. Gibi yatırım kararları alırlar.

Bir yatırım yapıldığında, finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim sermayesi şirketleri genellikle yönetim kurulu üyelerini alırlar ve diğer girişim şirketlerinin strateji, ürün, pazara giriş, işe alım, finansal vb. Çünkü finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim ortakları finansal olarak kendi portföy şirketleri ile aynı hizadadırlar ] girişim şirketi

Tüm kurumsal girişim sermayesi şirketleri aynı değildir.

Şimdi, yükseliş. Çoğu durumda, finansal olarak odaklanmış bir kurumsal girişim sermayesi şirketi, bazı şirketler için daha iyi bir ortak olabilir. Firma, tipik bir girişim şirketinin (akıllı iş ortakları, büyük ağlar vb.) Tüm tipik katma değerlerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer firmaların sağlayamadığı bir şey de sağlar: tescilli içgörüler.

Finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim şirketleri, kendi kurumsal ebeveynleri ile yakın bir çalışma ilişkisine sahiptir, bu da onlara teknoloji, endüstri işletmecileri ve vizyonerlere erişmelerini sağlar ve onlara normal girişim şirketlerinin kolayca erişemeyeceği özel bilgiler verir. Bu tescilli içgörüler, finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim sermayesi ortaklarına piyasa ve teknoloji manzarasını farklı, daha bilinçli bir şekilde görebilmelerini sağlar.

Sonuç olarak, finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim sermayesi şirketlerinin, stratejik olarak yönetilen kurumsal girişim sermayesi şirketlerinin potansiyel aşağı yönlü etkisi olmaksızın, tipik bir girişim firmasının ve özel mülkiyet anlayışlarının tüm faydaları vardır.

Kurumsal girişim sermayesi ve ana şirket ile rekabet hakkındaki gerçek

Kurumsal girişim sermayesine yönelik açık bir itiraz, bu firmaların kendi ailesiyle rekabet ettiği ya da 'in işten çıkarılabileceği şirketlere yatırım yapma olasılığının düşük olmasıdır. Bu davalar çok nadirdir, zikredilmeye değmez, ama onları burada keşfedeceğim. Comcast ve NBCUniversal, çok çeşitli sektörlerde iş yapan büyük şirketler. Herhangi bir girişimin onları işten çıkarması olası değildir. 10 yıllık girişimim sırasında henüz bir tane bulamadım.

Ancak Comcast veya NBCUniversal ile rekabet eden girişimler ne olacak? Yıllar içinde binlerce yeni girişimi gördüm ve sadece Comcast veya NBCUniversal ile rekabet edebilecek bir avuç ile karşılaştım. Bu gibi durumlarda, gizli bilgileri aileme iletmemiş olmama rağmen, en ufak bir uygunsuzluk izlenimini bile vermemek için çabucak geçtim. Bazı durumlarda, rekabetçi bir başlangıç ​​ve bizim ebeveynimiz, yatırım yapma ve öğrenmeyi bir araya getirme ve birbirleriyle ortaklık yapma konusunda bir fayda görmektedir, ancak bu şeffaf bir şekilde yapılmaktadır.

Bu arada, çoğu risk sermayesi şirketi kendilerini portföyleriyle rekabet eden şirketlere yatırım yapma konusunda kısıtlıyor. Bununla birlikte, “en uygun olanın” sürmesini daha fazla benimseyen ve rekabeti gözetmeksizin sıcak bir alanda pek çok yatırım yapmayı teşvik eden bazı risk sermayesi şirketleri var.

Gerçek dünyadaki iş sermayesi sermayesi

Finansal olarak odaklanmış bir kurumsal girişim sermayesi firması ile çalışmanın avantajlarını göstermek için, gerçek bir örneğe bakalım – blockchain'e yaptığım yatırım. Comcast, kullanıcıların benzersiz bir dijital kimlik oluşturmasına ve bu cihazlara erişimi kontrol etmek için evdeki IoT cihazlarıyla ilişkilendirmesine izin vermek için blockchain teknolojisini kullanıyor. Comcast Corporation ve NBCUniversal ile yakın iş ilişkimi ve yakın çalışma ilişkisi göz önüne alındığında, gerçek dünya sorunlarını çözmek için son teknoloji blockchain teknolojisinden yararlanmanın potansiyel avantajları ve dezavantajları karşısında ön sıradaki bir koltuk elde edildi.

Başka bir risk sermayesi firmasının, erken kullanım davalarına bu düzeyde erişimi yoktur. İşte böyle görünüyordu: Bu teknolojiyi geliştiren ekibin, kamuya sunulmadan önce tanıştım. Blok taşlarını nasıl kullandıklarını, neden seçtiklerini ve çabalarına nasıl yardımcı olduklarını anlamak için mühendislerle konuştum. Bir demo gördüm ve onunla oynadım. Bu uygulamalı deneyim, kilit yönetici yöneticileri için çok değerliydi ve sadece “Comcast ailesinin üyeleri” olarak görülüyordu. Ayrıca, içgörü de yatırım zincirini blok zincirle ilgili bilgilendirdi, böylece iş alanlarına daha iyi hizmet edebildim.

Gerçek dünyadaki problemlere, gerçek dünyadaki uygulayıcılar tarafından çözülüyor.

Blockchain teknolojisinin birçok uygulaması var. Comcast'deki bir başka grup, reklamda blockchain'in nasıl kullanılabileceğine bakıyor. Bunun ötesinde, Comcast ve NBCUniversal, blockchain teknolojisine ve kimliğini, ödüllerini ve sadakatini, güvenliği ve IoT ile nasıl bir ilişki kurduğunu araştırıyor.

Gerçek dünyadaki sorunlara, gerçek dünyadaki uygulayıcılar tarafından çözülüyor, blok zincirle deney yapıyor. Bu özel bilgiler blockchain teknolojileri ve jeton tabanlı ekonomilerdeki yatırım stratejimizi desteklemeye yardımcı oldu. Alanda çok sayıda yatırım yaptık ve protokol, platform, altyapı ve uygulama seviyelerinde yatırım fırsatları olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

Blockchain'in dışında, Comcast Ventures içinde kurumsal bir girişim sermayesi firmasında kaynakların faydalanmasının avantajlarını gösteren bir dizi örnek var: EdgeConneX iş modelini Comcast'in yardımıyla başarıyla döndürdü; Brightside inkübe edildi ve Comcast'i ilk müşterisi olarak güvenceye aldı; Zola, NBCU ile ortaklık fırsatları geliştirdi; Comcast, DocuSign’ın en büyük müşterilerinden biri oldu; ve Icontrol Comcast tarafından satın alındı.

Düzgün kaydı ayarlama

Finansal olarak odaklanmış kurumsal girişim şirketleri, girişimcilerin büyük şirketler kurmasına yardımcı olabilecek şirkette süper yetenekli ortaklara sahiptir. Diğer risk sermayesi şirketleri gibi, bir milyar dolarlık şirketi bulmak için maddi olarak maddi olarak varız ve stratejimize yatırım yapıyoruz, bizim değil.

Ancak diğer risk sermayesi şirketlerinden farklı olarak onlarca pazar ve teknolojiye özel tescilli anlayışımız var. Ayrıca, ortak çıkarlar ve çıkarlar söz konusu olduğunda, büyümeyi hızlandırmak için portföy şirketleri ile Comcast ve NBCUniversal arasında sinerji yaratabiliriz. Son olarak, finansal getiriler üzerinde ölçülüyoruz, bu yüzden sadece kazanırsanız kazanıyoruz!

Yasal Uyarı: Gil Beyda, Comcast ve NBCUniversal'ın girişim kolu olan, finansal olarak odaklanmış bir kurumsal girişim şirketi olan Comcast Ventures'ın ortağıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here