Facebook’un eski güvenlik müdürü Alex Stamos, bu yaz şirketini Akademi'deki rol, ticari olarak uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma platformlarından nasıl para kazanılacağına (ve bu şekilde sürdürüleceğine) dair tartışmaların bir katkısı haline getirmiştir; aksi takdirde, sundukları gizlilik faydalarının olabildiğince yaygınlaştırılabilmesi için.

Stamos, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton ile yaptığı bir Forbes röportajından dolaylı olarak yanıt verdiğinin altını çizdi. Acton, Acton'un eski işvereni yaratma yaklaşımında açgözlü olduğu için çarptı. ünlü anti-reklam mesajlaşma platformundan elde edilen gelir

Facebook'taki WhatsApp kurucularının her ikisi de, para kazanma konusundaki anlaşmazlıklardan sorumlu tutuldu. (Jan Koum, Acton'dan birkaç ay sonra ayrıldı.)

Röportajda Acton, Facebook yönetiminin belirli bir sayıda ücretsiz mesajdan sonra tüm kullanıcılar için ölçülü mesajlaşma gibi WhatsApp'ın üstüne basit bir iş modeli uygulamasını önerdiğini söyledi. Ancak bu yönetim geri adım attı – Facebook COO Sheryl Sandberg, ona “daha ​​fazla gelir” yaratan bir para kazanma yöntemine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Ve Stamos, Acton hakkında (bazı güncel Facebook çalışanlarından farklı olarak) eleştirel açıklamalar yapmaktan kaçınsa da, uçtan uca şifreleme için bir tür ticaretin gerekli olduğu fikrine ağırlık vermek istiyor. ticari olarak uygulanabilir (ve dolayısıyla mesajlaşma mahremiyetinin daha iyi olması için); ve bu yüzden Facebook'a ve onun sağlam bir şekilde şifreli bir platformdan para kazanma yaklaşımına olan zımni desteği.

Stamos'un fb annesinden kendi ayrılığı, Acton gibi zorlayıcı şartlar altında değildi, ancak liderlik ekibiyle kendi anlaşmazlıklarına rağmen, bu yıl başlarında BuzzFeed tarafından gönderilen bir notta belirttiği gibi. Bu yüzden Facebook'un e2e ve reklamları bir araya getirmesine verdiği destek, bir kaç yıldır şirkette kullandığı koltuk ve gerçekten de WhatsApp şifrelemesini her zaman savunması nedeniyle şaşırtıcı değil.

(Ayrıca Stamos'un Twitter iş parçacığında yüzeyler oluşturan bir başka karakteristik endişe, hükümetin arka planda şifrelemeye girişimleri karşısında teknolojiyi yasal tutmanın gerekliliğidir, "insanların sınırsız iletişimi vermenin kaçınılmaz olumsuzluklarını kabul etmesini" gerektireceğini söylemektedir. .)

Bu yaz Facebook, gelecek yıldan itibaren reklamların WhatsApp durumlarına (uygulamanın Hikayesi klonu olarak) enjekte edileceğini doğruladı. Bu yüzden, gerçekten ünlü reklam karşıtı mesajlaşma platformuna reklam getiriyor.

Şirket, uzun yıllardır şirketlere, potansiyel müşterileri ile bağlantı kurmak için bir iş mesajlaşma platformu olarak WhatsApp'ı konumlandırmaya doğru ilerliyor ve önümüzdeki yıllardan da bu mesajları ölçmeyi planladığını söylüyor.

Yani, WhatsApp’ın e2e şifreli mesajlaşma platformunun üstündeki gelir üreten oyun kitabında iki iplik var. Her ikisi de mahremiyet üzerindeki tıknaz etkileri ile Facebook, kullanıcıları kişisel verilerini toplayarak profil oluşturarak reklamları ve pazarlama içeriğini hedefler.

Bu, WhatsApp'ın e2e şifrelemesinin Facebook'un WhatsApp kullanıcılarının mesajlarını tam anlamıyla okuyamayacağı anlamına gelirken, sahip olduğu farklı servisler arasında hesapları birbirine bağlayarak teknolojinin (reklam hedefleme amaçları için) 'devre dışı kalması' anlamına geliyor. Portföy (ve ötesine) bir tür "truva atı" olarak WhatsApp üzerinde onlara mesajlaşma gizliliğini reddetmek için.

Facebook, WhatsApp kullanıcı ve Facebook hesaplarını bağlamak için farklı teknik yöntemler kullanıyor (telefon numarası eşleşmesinin çok düşük teknolojili yöntemi dahil). Bir Facebook kullanıcısını bir WhatsApp hesabına eşleştirdikten sonra, okunamayan mesajlar içeren bir WhatsApp hesabıyla iyi bir şekilde dışarı çıkmış bir Facebook profili oluşturabilen bir bağlantı kurabilir. Dolayısıyla hem kullanıcı gizliliğine saygı duyuyor hem de erozyona uğruyor.

Bu yaklaşım, Facebook'un, hem mesajlaşma platformlarındaki reklam hedefleme etkinliklerini gerçekleştirebileceği anlamına geliyor (gelecek sene olduğu gibi). Ve WhatsApp kullanıcıları tarafından gönderilen mesajları tam anlamıyla okumak zorunda kalmadan bunu yapın.

Ticaret satışları arttıkça, bu büyük bir açık – ve Facebook'u Avrupa'da düzenleyici sıkıntıya sokan bir şey.

Aynı zamanda, en azından Stamos'un görüşüne göre, güçlü bir şekilde şifrelenmiş ve dolayısıyla okunamaz durumda kalan mesaj içeriğinin “daha ​​iyi iyi” olması için buna değer bir ticaret. Facebook artık gönderici hakkındaki her şeyi biliyor olsa bile ve diğer sosyal ürünlerini kullanarak gönderdikleri şifrelenmemiş mesajlara erişebilir.

Twitter'da yaptığı konuşmada Stamos, “dünyanın dört bir yanındaki insanlara bu hakların genişletilmesini istiyorsak, bunun anlamı E2E şifrelemesinin çok milyarlı kullanıcı platformlarının içine yerleştirilmesi gerektiği” anlamına geldiğini söylüyor: “Biz Profesyonel olarak işletilen E2E şifreli iletişim platformları için sürdürülebilir bir iş modeli bulmalıyız. ”

Sürdürülebilir iş modeli cephesinde, iki modelin “şu anda tasarıya uygun” olduğunu iddia ediyor – ya Apple’ın iMessage ya da Facebook’a ait olan WhatsApp. Her ne kadar bu ikisinin sadece sürdürülebilir olduğuna inandığı konusunda herhangi bir ayrıntıya girmese de.

Şu anda rakipsiz mesajlaşma uygulamasının “1B kullanıcılarını vurma olasılığı düşük” olduğunu öne süren Acton destekli alternatifi Signal'ı (Sinyal Karşıtı) çalıştıracağını söylüyor.

Geçerken, aynı zamanda Signal'ın “FB reklamları tarafından dolaylı olarak destekleniyor” anlamına geliyor. Yani Facebook, WhatsApp’ın e2e şifrelemesine güç sağlamak için kullanılan temel Sinyal Protokolünün kullanımı için bir lisans ücreti ödediği için. (Bu yüzden biraz gölge düşüren altyazısı, gizlilik saflarının Facebook'taki bir şeker hastasından faydalanmalarıdır.)

Ardından, Facebook'a ait (ve para kazandıran) WhatsApp'ı savunma konusundaki argümanının etini ele alıyor – Apple'ın sürdürülebilir iş modelinin, donanımının bir prim fiyatına sahip olduğu göz önüne alındığında, her mobil kullanıcıya ulaşmadığına işaret ediyor. WhatsApp, ucuz bir Android telefonla çalışırken (50 $ veya belki de 30 $) gelecekte olabilir.

Diğer şifreli mesajlaşma uygulamaları da elbette Android'de çalışabilir, ancak muhtemelen Stamos profesyonel olarak çalışmadıklarını iddia edebilirdi.

“Bence WhatsApp’ın E2E’yi kullanma kararının ne kadar radikal olduğunu hafife almak kolay” diye yazıyor. “Zuck’un nimeti ile birlikte Acton ve Koum, bir paraşütle paraşütçü inşa etme hedefiyle bir köprüden atladı. FB'ın çok parası var, bu yüzden çok uzun bir köprü oldu, ancak FB hissedarlarının sonsuza dek özgür bir metin / ses / video global iletişim ağına destek vermesini beklemek aptalca. Sonunda, WhatsApp'ın gelir üretmesi gerekiyor.

“Bu, doğrudan hizmetten ücret almaktan gelebilir, reklamcılıktan gelebilir, WeChat benzeri hizmetlerden gelebilir. Birincisi ülkeler arasında çok zor, ikinci ikisi de E2E tarafından karmaşıklaşıyor. ”

“Çevremdeki çeşitli seçenekler veya WA ve FB arasındaki argümanlar ile konuşamıyorum, ancak gizliliğe önem verenler, WhatsApp'ın para kazanma özelliğini kötülük gibi görmemelidir” diye ekliyor. “Aslında, WA'nun E2E'nin ve gelirin uyumlu olduğunu göstermesini istiyoruz. Bu, E2E'nin masif, non-niş teknoloji platformlarının sürdürülebilir bir özelliği haline gelmesinin tek yolu. ”

Stamos, Apple’ın iMessage’ının, Apple donanımının birinci sınıf maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, her mobil kullanıcıya ulaşamayacağı konusunda kesinlikle haklı.

İkinci el Apple cihazlarının, Apple'ın gizlilik yanlısı teknolojisine girişteki engelleri azaltmaya yardımcı olmadaki önemli rolünü yerine getirmesine rağmen, Apple'ın eski cihazlar için destek yoluyla aktif olarak teşvik ettiği bir rol (ve kendi hizmetleri iş genişlemesiyle) modelini genişletir, böylece eski iOS sürümleri (ve dolayısıyla ikinci el iPhone'lar) için destek de ticari olarak sürdürülebilirdir.)

Çok milyarlı kullanıcı platformları aracılığıyla güçlü bir şifreleme, temel olarak Stamos tarafından kullanılabilirlik argümanına dayanır. Bu da, genel uygulama kullanıcılarının, kendileri için bir şekilde oluşturulmadıkça şifrelemeyi aramadıklarını öne sürmektir. Orada olduğunu bile fark et.

Sonuç olarak, Facebook gibi sadece iyi kaynaklı bir dev, bu farklı teknolojiyi kitlelere ulaştırmak ve sunmak için gereken kaynaklara sahip.

Bu noktada kesinlikle madde var. Ancak daha geniş bir soru, Facebook'un WhatsApp'ın para kazanma metotlarının Facebook ve WhatsApp hesaplarını birbirine bağlayarak ve bu nedenle, şeffaf veri toplama yöntemlerinden çok daha az çeşitli alanlarda döngü yapmasını sağlayarak, genellikle web kullanıcılarına yönelik istihbarat toplamak için kullandıkları gizlilik ticaretinin yapılıp yapılmadığıdır. , artık Facebook'un reklamları ile insanların gözetlemesini hedefleyen e2e şifrelemesinin değerini büyük ölçüde aşındırıyor. Ve diğer türlü gizlilik aşındırıcı uygulamalar için bir satış yardımcısı olarak kullanılır.

Evet WhatsApp kullanıcılarının mesajları gizli kalacak, Facebook sayesinde gerekli e2e şifrelemesini finanse ediyor. Ancak, kullanıcıların fiyatlarının ödemek zorunda kalması, hala kişisel mahremiyetleridir.

Bu noktada argüman, ticari bir varlığın, güvenli bir şekilde şifrelenmiş ve bu şekilde "gizlilikten korunma" olarak pazarlanan bir üründen ne kadar kâr elde edebilmesi gerektiği ile ilgilidir. Bu senaryoda ne kadar gelir “ölçeği” makul veya mantıksızdır?

Acton’un noktası olan diğer iş modelleri mümkündür. Ama muhtemelen daha az karlı. Ve burada Facebook'un söz konusu olduğu yerde yatıyor.

Acton gizlilik kavramları ile sıkı sıkıya bağlı bir teknolojiden para kazanabilmek için, Facebook'un geri kalan hisseleri olmadan Facebook'tan ayrılmasından sonra, herhangi bir şirketin masaya ne kadar para yatırması gerektiği ?

Acton, Facebook'un, kullanıcıların mahremiyetlerini ödemek zorunda kalmadan alabilecekleri kadar para kazanmalarını istedi. Ancak Facebook’un yönetim ekibi hayır dedi. İşte bu yüzden onları açgözlü olarak çağırıyor.

Stamos bu daha nüanslı nokta ile meşgul değil. Şöyle yazıyor: “FB hissedarlarının sonsuza kadar özgür bir metin / ses / video küresel iletişim ağına destek vermesini beklemek aptalca. Nihayetinde WhatsApp'un gelir üretmesi gerekecek ”- dolayısıyla gelir argümanını neden bu şekilde olması gerektiğinin açıklanmadan bir ya hep ya hiç ikili bir hale getirilmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here