Bazı kullanıcılar, bugün 50 milyon Facebook kullanıcısını etkileyen bir güvenlik ihlali hakkında büyük bir hikaye yayınlayamadıklarını bildiriyorlar. Sorun, yalnızca belirli satış noktalarından gelen belirli hikayeleri etkiliyor gibi görünüyor, şu anda The Guardian ve Associated Press'ten bir hikaye, hem saygın basın kuruluşları.

Hikâyeyi haber akışına aktarırken, TechCrunch'taki personeli de dahil olmak üzere bazı kullanıcıları, bu hataları kopyalayabilenler, hikayeyi paylaşmalarını engelleyen aşağıdaki hata iletisiyle karşılandılar.

Mesaja göre, Facebook ne kadar yaygın paylaşıldıkları ya da mesajın ortaya koyduğu gibi hikayeleri spam olarak işaretliyor, sistemin gözlemi “birçok insan aynı içeriği gönderiyor”.

Güncelleme: Dikkat çekildikten sonra, Facebook’un Twitter hesabındaki güncellemelere göre hata çözülüyor görünüyor. Davranışın nasıl ve neden oluştuğuna dair daha resmi bilgilere hala sahip değiliz.

Açık olmak gerekirse, bu bir bağlantıyı reddeden bir ekranın arkasında oturan bir Facebook içerik yöneticisi değil ya da kullanıcıların haberleri yaydığı kullanıcılara karşı komplo kuruyor. Bu durum, Facebook'un meşru içeriği yasal olmayan olarak işaretleyen, bu durumda spam olarak adlandırılan işaretleme araçlarının bir başka örneğidir. Yine de, böyle bir hatanın neden sosyal platformda düzenli olarak viral hale gelen birçok öyküyü etkilemeyeceğini anlamak garip ve zordur.

Bu örnek hiçbir şekilde Facebook için bir ilk değildir. Platformun, bir sosyal ağ için benzeri görülmemiş ölçekte çalışan otomatik araçları, zaman zaman meşru yayınları sansürleyerek ve iyi huylu içeriği işaretleyerek taciz ve nefret söylemlerini tespit edemedikleri için iyi bilinir. Bu tür bir olayın nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntılar için Facebook'a ulaştık, ancak şirketin günün büyük haberleriyle dolu olduğu anlaşılıyor.

Olay özellikle yeni bir şey olmakla birlikte, garip bir tuhaflık var – ve bu kötü haber, Facebook'un kendisini etkilediğine göre oldukça kötü bir görüntü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here