Bu haftaki SpaceX olayındaki spot Japon milyarder Yusaku Maezawa'da ilk ödeme yapan yolcu olmasına rağmen. Şirketin doğmakta olan uzay turizmi işi için – Elon Musk da BFR ile ilgili çok sayıda yeni ayrıntılar ve bu muazzam roket ve uzay aracının ay ve güne nasıl geleceğini gösterdi.

Uzun bir süre (gerçek bir Musk tarzı olarak da söylenebilecek bir kişi bile olabilir) sunumumuz, halihazırda yapım aşamasında olan ve birkaç yıl gibi erken bir zamanda uçuşa başlayabilen planlı roketin sinematik ve teknik görüşlerine maruz kaldık. şimdi – ve Musk sonra uzun bir Q & A döneminde sayısız konuda samimi bir şekilde ileri sürdüler. Sonuç olarak, bu yeniden tasarlanan yeni zanaatı hakkında epey bilgi aldık.

Rahatça oturuyor musunuz? İyi. Umarım uzay gemilerinin resimlerini beğenirsiniz!

(Not: Tırnaklar doğrudan videodan kopyalanır, ancak “bildiğiniz” ve “beğenir” in kaldırılması gibi netlik için çok az bir şekilde düzenlenmiş olabilir.)

BFR “gülünç büyük”

Bu gerçekten haber değil – isimde tam olarak var. Ama şimdi biz tam olarak biliyoruz gülünç büyük nasıl .

“BFR'nin üretim tasarımı, bir yıl önce sunduğumdan bazı önemli şekillerde farklıydı” diyor Musk, boyutları dahil. Yeniden tasarlanan uzay aracı (veya BFS) 118 metre uzunluğunda veya yaklaşık 387 fit olacaktır; Bunun yarısı altında 55 metre, uzay aracının kendisi olacak. İçinde yaklaşık 1,100 metreküp yük alanı var. Bu, en son açıklanandan yaklaşık yüzde 15-20 daha büyük. Onun maksimum yükü, Dünya yörüngesine göre 100 metrik ton.

“Demek istediğim, bu gülünç büyük bir roket” diye ekledi. Çizdiği duvardaki illüstrasyon, yaşam boyu. Gördüğünüz gibi kalabalık ve diğer roketleri cüceler.

Orada ne uyuyor? Daha sonra göreceğiniz gibi, göreve bağlı.

Hiç kimse fin kanat şeylerini nasıl arayacağını bilmiyor

Musk, uzay aracının nasıl çalıştığı konusunda açık olmasına rağmen, o hala isimlendirmeye dair biraz sisliydi – unuttuğundan dolayı değil, çünkü parçalar şu an uçuşta herhangi bir şeyle tam olarak uyuşmuyor. “İki ileri ve iki arkadan aktüatörlü kanat ya da yüzgeç var” dedi. Önerilerin tam anlamıyla uymuyorlardı, özellikle de bacakları gibi hareket ettikleri için.

Top yüzgeci “gerçekten sadece bir bacak”

El işi üzerindeki yüzgeç, ona Uzay Mekiği-esque bir görünüm kazandırıyor ve çoğu zaman bunun bir tür dikey dengeleyici olduğunu düşünmesi doğaldı. Ama Musk bunu çabucak kapattı: “Herhangi bir aerodinamik amacı yok – bu gerçekten sadece bir ayağı.” Her türlü atmosferik operasyonlarda fininin teknenin Lee'sinde olacağına ve gerçek etki.

“Simetri amacıyla diğerleriyle aynı görünüyor” dedi.

“Şüpheniz varsa, Tenten ile gidin”

Yeni tasarımın geçtiğimiz hafta dalga geçtiğine dikkat çekilirken, klasik çizgi romanlarda Ay'a (ve Kaptan Haddock ve Profesör Calculus, ve diğerleri) gemiye bir benzerlik taşıyordu. Görünüşe göre bu bir tesadüf değil.

“Bundan önceki iterasyon, iniş bacaklarını kontrol yüzeylerinden ayırdı – temelde 6 bacağı vardı. Musk, bu tasarımın estetiğini gerçekten beğenmedim ”dedi. “Tenten roket tasarımına bayılıyorum, bu yüzden bunu ona yöneltmek istedim. Şimdi üç büyük bacağı var, bunlardan ikisi, vücut kapakları veya büyük hareketli kanatlar olarak hareket ediyor. ”

“Bu tasarımın muhtemelen diğeriyle eşit olduğunu düşünüyorum. Daha iyi olabilir. Evet, şüphen varsa, Tenten ile git, ”dedi.

BFR “bir uçaktan daha çok bir gökyüzü gibi”

Bir gezegenler arası uzay aracı, bir yolcu fıskiyesiyle aynı tasarım kısıtlamalarına sahip değildir, bu yüzden tamamen farklı şekilde uçabilir.

Musk, dört kanatçıktan bahsederken, “Aracınızı çok çeşitli atmosferik yoğunluklar ve hızlar aracılığıyla kontrol edebilecek dört kontrol yüzeyi istiyorsunuz” dedi. “Davranış biçimi, bir uçağın bir uçağından daha çok bir gökyüzü gibi. Normal sezgi uygularsanız mantıklı olmaz. ”

Aslında, uçağı yere düşen bir insan olarak hayal ederseniz ve kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek yönlerini kontrol eden kişi – yerleşik kanatları – oldukça sezgisel görünür.

Reentry “epik görünecek”

“Mültecilerin neredeyse tamamı yeniden devreye giriyor, bu sadece o bölgeye mümkün olduğu kadar güç dağıtırken fren yapmaya çalışıyor, tüm vücudu frenlemek için kullanıyor” dedi. Bu, ısı direnci alt yüzeyini devasa bir hava freni olarak kullanan Uzay Mekiği ile benzer bir başka nokta.

“Bu, şahsen epik bir destansı görünür” diye bağırdı.

Elbette, bu sadece bir atmosfer olduğunda geçerlidir. “Ay içinde iniş yapıyorsanız hiç aerodinamik yüzeylere ihtiyacınız yoktur, çünkü hava yoktur.”

Yedi motor yapılandırması büyük bir güvenlik marjı bırakıyor

Sizin gibi astsubay gözlemciler, geçen hafta tweet'lenen resminde Raptor motorlarının sayısının ve düzenlemesinin değiştiğini fark ettiler. Musk, bunu belirtmek için (ve bana göre) sorgulayıcıyı iltifat etti ve açıkladı.

“Geliştirme riskini ve maliyetlerini en aza indirmek için, motoru güçlendirici ve gemi arasında uyumlu hale getirmeye karar verdik” dedi. Diğer bir deyişle, hem zanaatın kendisi hem de mekana götürecek rokette benzer bir Raptor motorunu koymak daha mantıklı ve masrafsızdır. Daha önce, geminin iniş amaçlı dört büyük Raptor motoru ve iki küçük deniz seviyeli motoru olması planlanmıştı. Ticaretin açık olması, gemiyi inşa etmenin biraz daha maliyetli olacağıdır, ancak faydaları farklıdır.

“Motorların bu konfigürasyonda olması, yedi motorla, neredeyse her koşulda iki motor da dahil olmak üzere her an motorunu kesinlikle kullanabilmesi anlamına geliyor,” diyor, uçuş sırasında bir motorun kesilme olasılığına işaret ediyor. . “Aslında bazı durumlarda dört motora kadar kaybedebilir ve hala iyi olabilirsiniz. İniş için sadece üç motora ihtiyaç var. ”

Booster, tabii ki, daha fazla iticiye sahip olacak – 31 başlangıç ​​ve 42 kadar yolda. (Tahmin edebileceğiniz gibi sayı isteğe göre seçilmedi.)

Dağınık bir güneş dizisine sahiptir

Görevi açıklayan videoda, BFS, motorların yakınından güneş panelleri gibi görünen bir dizi seti yayıyor. Bunun tam olarak nasıl işleyeceği tam olarak açıklanmadı – ve orada gördüğünüz imgeler içinde gerçekten geri çekilmeleri gereken bir yer yok. Yani bu sadece şu anda konsept aşamasındadır.

Bu tam olarak bir sürpriz değil – güneş, çoğu uzay aracı ve elbette Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından gösterildiği gibi, ışıklar ve yaşam desteği gibi şeyler için kullanılan küçük ila orta miktardaki elektriklerin yenilenmesi için en pratik yoldur.

Ancak şimdiye kadar bu güneş panellerinin nasıl kullanılacağını görmedik. Arkadaki fan yapısı, panelleri yolcu ve pilotların gözünden uzak tutacak ve tek gövdeli tasarım, maksimum güneş ışığı miktarını yakalamak için eğilmelerine ve döndürülebilmelerine olanak sağlayacaktı.

İç mekan misyona bağlı olacak

Her ne kadar herkes uzay gemisinin iç kısmının neye benzediğini görmeye istekli olmasa da, Musk hala orada bir konsept aşamasında olduklarını söyledi. Ancak Crew Dragon kapsülünden çok şey öğrendiklerini söylemişti, bu da bol miktarda ortak parça ve tasarım olacak.

“Görev türüne bağlı olarak farklı bir konfigürasyona sahip olacaksınız” diye açıkladı. “Mars'a en az üç aylık bir yolculuk yapacak olsaydın. Dinlenmek için ortak bir alan, bir tür toplantı odası gibi bir kabine sahip olmak istersiniz … çünkü aylardır bu şeyde olacaksınız. ”

Bir ay süren yolculuktaki su ve hava, kapalı döngü sistemi olmak zorundaydı, ancak bunun nasıl işe yaracağına dair bir işaret vermediğini belirtti.

Ama “sıfır G'de sahip olabileceğiniz en eğlenceli” i

içerecek

“Şimdi, aya giderseniz veya ay çevresinde giderseniz, birkaç günlük bir yolculuğunuz var,” diye devam etti Musk. Ama sonra boş alanın ne için kullanılacağı üzerine eğildi. “Sıfır G'de sahip olabileceğiniz en eğlenceli şey nedir? Bu kesin bir şey. Eğlence çok azdır. Yapabileceğin en eğlenceli şey ne olursa olsun – bunu yapacağız. ”

Yolcuların uzaysal hastalıklarının üzerinden geçtiğini varsayarak, elbette.

BFR'nin gelişmesi için “yaklaşık 5 milyar dolar” tutacak

Musk, SpaceX'in gelişiminin ne kadar erken başladığına bakılmaksızın sert bir sayı koymaktan çekinmedi, ancak şöyle dedi: “Tahmin edersem 5 milyar dolar gibi bir şey olurdu, ki bu proje için gerçekten çok küçük bir miktar olurdu. Bu doğanın. ”

Yanlış değil. Sadece bir ölçek duygusu için, Uzay Mekiği programı muhtemelen bugünkü dolara yaklaşık 200 milyar dolar harcayacaktı. F-35 programı 400 milyar dolar gibi bir şeye mal olacak. Bu şeyler elbette doğrudan karşılaştırılamaz, ancak bu tür şeylere ne kadar para kattığınızı size bir fikir verirler.

Finansman hala yarı açık bir sorudur

Bu paranın tam olarak nereden geleceği tam olarak bilinmese de, Musk, SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu tedarik görevlerinden ve ticari lansmanlarından güvenilir işlere sahip olduğuna işaret etti. Ve gelecek sene, mürettebatın lansmanları karışıma başka bir gelir kaynağı getirebileceğine dikkat çekti.

Bu, Starlink'e ek olarak, uydudaki internet hizmeti. Bu hala testlerde, elbette (ve Tenten ile alakalı).

Yusaku Maezawa’nın bilet fiyatı “önemsiz” bir katkıdır

Her iki adam da Maezawa'nın ödenen gerçek fiyatını ayrıntılandırmayı reddetmesine rağmen, Musk, bunun önemli olduğunu gösterdi – ve elbette, aynı zamanda onunla getirmeyi planladığı sanatçılara da para ödüyor.

“Önemli bir bedel olan ve BFR'yi geliştirme maliyetini ödemede maddi bir etkiye sahip olacak olan fiyat üzerinde önemli bir mevduat yaptı” dedi. “Bu önemsiz bir miktar.”

Ama yapım aşamasında zaten var

“Biz zaten inşa ediyoruz. İlk silindir bölümünü oluşturduk, ”dedi Musk, bu parçanın 9 metre çapında bir görüntüsünü gösteriyor. “Kubbeleri ve motor bölümünü yakında kuracağız.”

Test uçuşları, önümüzdeki yılın başlarında başlayabilir

Musk, “Gelecek yıl hopper uçuşlarına başlayacağız” dedi. “Nasıl gideceğine bağlı olarak, 2020'de yüksek irtifa, yüksek hızlı uçuşlar yapacağız, ardından güçlendiricinin testlerini yapmaya başlayacağız. İşler iyi giderse, yaklaşık iki ila üç yıl içinde ilk yörünge uçuşlarını yapıyor olabiliriz. ”

Bu en iyimser senaryo, daha sonra açıkladı.

“Kesinlikle emin değiliz. Ancak, "işler doğru gidiyor" gibi bir tarih belirlemelisiniz.

Çevresel uçuş, ayın “yüzeyini kaypabilir”

Ay misyonları giderken, ay etrafında yolculuk için uçuş planı nispeten basit. Dünyayı fırlatın, yörüngeye doğru zum yapmak için itin, ayın çekimini geri büzüştürün ve sonra toprağa koyun. Ama kesin yol belirlenmeli ve Musk'ın fikirleri var.

“Yörüngeyi sersemlemeyi sevmek çok heyecan verici olurdu” dedi ve yörüngeyi jestlerle göstermeye çalıştı. “Gerçek yakınına git, sonra uzaklaş, sonra geri dön. Diyagramda biraz simetrik görünüyor, ama sanırım gerçekten çok yakınlaşmak istiyorsun. ”

Ayın atmosferi olmadığından, geminin yavaşlaması veya yoluna yaklaşarak yolunun değişmesiyle ilgili hiçbir soru yoktur. Elbette yörünge dinamikleri değişecekti, fakat ayın izleri iyi anlaşılmadığı zaman bir şey değil, bu yüzden misyon plancılarının Musk'ın fantezilerinden bağımsız olarak nasıl oynamak istedikleri sorusu sadece bir soru.

“Bu kelepçeden çok hoş,” diye itiraf etti.

“Bu tehlikeli bir görev”

Maezawa ve sanatçı arkadaşlarının çıkarmadan önce pek çok test olacak.

“Gemide herhangi bir insanı yerleştirmeden önce çok sayıda test uçuşu yapacağız. Ayın etrafında bir uçuşu test edip etmeyeceğimizden emin değilim, ama muhtemelen insanları göndermeden önce insanlar olmadan bunu yapmaya çalışacağız. ”

“Bu akıllıca olurdu,” diye karar verdi, o zaman orada bir karar vermek gibi görünüyor. Ancak uzay gemisi doğal olarak risklidir ve bu gerçeği saklamayı denememiştir.

“Bu tehlikeli bir görev” dedi. “Ekstra yiyecek ve oksijen, yiyecek ve su, yedek parçalar için çok fazla yer bırakacağız… bilirsin, ne olur ne olmaz.”

Sahnede yanında oturan Maezawa, bu durumdan zarar görmüyordu – bileti almadan önce riskleri değerlendirmişti. İlgili bir soruya cevap olarak, astronot tarzı eğitimin planlarda olduğunu, ancak planın henüz planlanmadığını belirtmiştir.

Muhtemelen BFR olarak adlandırılmayacak bile

BFR'nin “Büyük Lanet Roket” anlamına geldiği ya da en azından Musk ve diğerlerinin kudretli bir şekilde onaylamadan kaçarken ima ettikleri gerçeğinin etrafından dolaşmak mümkün değildir. Bu çocuk isimlendirme şeması Tesla’ya uygundur. Belki de kuşaktan ve insanoğlunun uzaya yayılmasının haysiyetinden haberdar olan Musk, bunun kalıcı olmayabileceğini öne sürdü.

“Muhtemelen farklı bir isim düşünmeliyiz” diye itiraf etti. Bu bir kod adıydı ve bir çeşit sıkıştı. ”

Yine, eğer resmi olarak “Büyük Falcon Roket” için durduysa, bu muhtemelen bir sorun olmayacaktır. Ancak, Musk’un ticari markası olan espeky espri anlayışı dayandı.

“Tek sorun şudur: Mars'a giden ilk gemiyi isimlendirmek istiyoruz – en sevdiğim uzay gemisi olan Douglas Adams, Hitchhiker’in Galaksiye Rehber’inden Altın Kalbi’dir.”

Ay görevi olduğu kadar uzakta, Mars misyonu daha da ileriye geliyor ve Musk aklını neredeyse her şey üzerinde değiştiriyor – ama bu benim kararlı olduğunu hissedebileceğim bir şey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here