Yapay istihbarat vaadi muazzamdır, ancak bu hedeflere ulaşmanın yol haritası hala belirsizliğini korumaktadır. TechCrunch'ın Disrupt SF'sinde çalışanlar, AI’nın önde gelen akıllarından bazıları piyasadaki mevcut rekabet hakkındaki düşüncelerini paylaştı, algoritmaların ırkçılığı ve insan-makine etkileşiminin geleceğini devam ettirmediğinden nasıl emin olunur.

İşte Disrupt SF 2018'den AI'nin durumu üzerine beş paket var:

1. ABD şirketleri, AI gelişimi için Çin’e bakıyorlarsa birçok engelle karşılaşacaklar

Sinnovasyon CEO'su Kai-Fu Lee (Fotoğraf: TechCrunch / Devin Coldewey)

Çin’in AI’ya odaklanmasındaki meteorik artış iyi belgelenmiş ve bu günlerde görmezden gelmek imkansız hale geldi. Alibaba ve Tencent gibi mega şirketlerle yüzlerce milyon dolarlık ev yapımı işletmelere, Amerikan şirketleri ise Çin'de gezinmek ve genişlemek için daha az ve daha az yer buluyor. AI yatırımcı ve Sinnovation CEO'su Kai-Fu Lee, AI gelişmesi söz konusu olduğunda, Çin'i “paralel bir evrende” yaşayan olarak tanımladı.

Google’ın Çin’e girişini sağlayan Lee, “Bunu elektrik olarak düşünmeliyiz” dedi. “Thomas Edison ve AI derin öğrenme mucitleri – Amerikalı olan – bu şeyleri icat ettiler ve sonra cömertçe paylaştılar. Şimdi, en büyük veriye sahip en büyük pazar yeri olan Çin, geleneksel işletmelere, internete, her türlü mekana değer katmanın her yolunu bulmak için AI'yı gerçekten kullanıyor. ”

“Çinli girişimci ekosistem çok büyük, bu nedenle bugün bilgisayar vizyonundaki en değerli AI şirketleri, konuşma tanıma, insansız hava araçları tüm Çinli şirketler.”

2. AI'deki önyargı, eski bir problemde yeni bir yüzdür

.

SAN FRANCISCO, CA – Eylül 07: (LR) UC Berkeley Profesör Ken Goldberg, Google AI Araştırma Bilim Adamı Timnit Gebru, UCOT Kurucusu ve CEO'su Chris Ategeka ve moderatör Devin Coldewey 3 gün boyunca sahnede konuşmak TechCrunch San Francisco, Kaliforniya'da 7 Eylül 2018'de Moscone Center'da SF 2018'i bozdu. (TechCrunch için Kimberly White / Getty Images tarafindan fotograf)

AI, pek çok süreçten homurdanarak insan verimliliğini ve verimliliğini artırmayı vaat ediyor. Ancak, birçok AI sistemini eğitmek için kullanılan veriler, genellikle insanlarla aynı önyargılara kurban düşer ve eğer kontrol edilmezse, gelir eşitsizliği ve ırkçılık gibi sistemik sorunlara yakalanmış olan toplulukları daha da marjinalleştirebilir.

Google AI’nın Timnit Gebru, “Düşük sosyo-ekonomik durumdaki kişiler daha fazla gözetim altında ve algoritmalardan daha fazlası. “Yani, daha düşük bir statüye sahip bir işe başvururlarsa, otomatik araçlardan geçmeleri muhtemeldir. Şu anda bu algoritmaların farklı yerlerde kullanıldığı bir aşamada bulunuyoruz ve Eşit Fırsat Yasası gibi mevcut yasaları ihlal edip etmediklerini kontrol etmeyiz. ”

Toksik algoritmaların yayılmasını önlemek için potansiyel bir çözüm UC Berkeley’in Ken Goldberg’i tarafından ana hatlarıyla ortaya konmuş ve bu da tek bir sonuç elde etmek için birlikte çalışan çeşitli sınıflandırıcılarla çoklu algoritmaları içeren topluluk kuramı kavramını belirtmiştir.

Şu anda bu algoritmaların farklı yerlerde kullanıldığı ve mevcut yasaları ihlal edip etmediklerini kontrol etmediğimiz bir aşamadayız.

Ancak, yetersiz teknolojiye yönelik çözümün daha fazla teknoloji olup olmadığını nasıl anlarız? Goldberg, bunun, AI dünyasının içinde ve dışında, birden fazla arka plana sahip bireylere sahip olmanın sadece algoritmalar geliştirmek için hayati önem taşıdığını söylüyor. Goldberg, “Hem makine zekasını hem de insan zekasını düşünmekle çok ilgili” diye açıkladı. “Farklı bakış açılarına sahip insanlara sahip olmak son derece değerlidir ve bence bu, iş dünyasındaki insanlar tarafından tanınmaya başlıyor… bu, PR yüzünden değil, aslında farklı bilişsel ve farklı bakış açılarına sahip insanlara sahip olursanız size daha iyi kararlar vereceği için.”

3. Otonom seyahatin geleceği, çalışan insanlar ve makinelere

dayanacaktır.

Uber CEO Dara Khosrowshahi (Fotoğraf: TechCrunch / Devin Coldewey)

Taşımacılık şirketleri çoğu zaman, hareketliliğin o kadar otomatikleştirildiği ve insan müdahalesinin sürece zararlı olacağı yakın geleceğin çiçekli bir resmini çiziyorlar.

Bu durum, Uber CEO'su Dara Khosrowshahi'ye göre durum böyle değil. İnsanları kenara koymak için yarışan bir çağda, Khosrowshahi el ele çalışan insanların ve makinelerin gerçek olduğunu söylüyor.

“İnsanlar ve bilgisayarlar aslında her birinden bağımsız olarak daha iyi çalışırlar ve otonom teknoloji, üçüncü taraf teknolojisi, Kireç, kendi ürünümüzü bir araya getirmek için bir araya getirme yeteneğine sahibiz. ”Dedi Khosrowshahi.

Khosrowshahi sonuçta Uber'in, sürücüler için en az tehlike arz eden ve yolcular için en uygun otonom güzergâhı seçen yolları izleyen mühendislerin oluşturduğu geleceği öngörüyor. Bu iki sistemin birleşimi, otonom seyahatin olgunlaşmasında hayati öneme sahipken, aynı zamanda yolcuları da bu süreçte güvende tutacaktır.

4. Bir algoritmayı “adil” kılan şeyin üzerinde anlaşılmış bir tanım yoktur

SAN FRANCISCO, CA – Eylül 07: İnsan Hakları Veri Analizi Grubu Kurşun İstatistiği Kristian Lum, TechCrunch'ın 3. Gününde sahneye çıkarken SF 2018'i Moscone Center'da 7 Eylül 2018'de San Francisco, Kaliforniya'da dağıttı. (TechCrunch için Kimberly White / Getty Images tarafindan fotograf)

Geçen Temmuz ayında ProPublica, makine öğreniminin kendi önyargılarını yanlış bir şekilde geliştirebileceğinin altını çizen bir rapor yayınladı. Soruşturma, Fort Lauderdale, Fla.'da kullanılan bir AI sistemini inceliyordu. Bu, siyah sanıkların beyaz sanıkların iki katı oranında gelecek suçlular olarak yanlış işaretlenmişti. Bu dönüm noktası bulgular, adil bir algoritma oluşturmak için gerekli olan malzemeler üzerinde bir konuşma dalgası başlattı.

Bir yıl sonra hala uzmanlar reçetenin tam olarak geliştirilmediğini, ancak çoğu kişinin matematik ile insan konularını bir algoritma içinde birleştiren bağlamsal bir yaklaşımı kabul etmenin en iyi yol olduğunu kabul ediyorlar.

“İnsan Hakları Veri Analiz Grubu'nda istatistikçi liderlik yapan Kristian Lum,“ Ne yazık ki, adaletin neye benzediğine dair evrensel olarak mutabakata varılmadık ”dedi. “Verileri dilimleyip nasıl daraltmanız, sonuçta algoritmanın adaletsiz olup olmadığına karar verebilir.”

Lum, geçtiğimiz birkaç yıldaki araştırmaların, adaletliğin matematiksel tanımını keşfetme etrafında döndüğünü, ancak bu yaklaşımın AI'daki ahlaki görünümle çoğu zaman uyumsuz olduğunu açıklamaya devam ediyor.

“Algoritma fuarını neyin bağlamsal olarak bağımlı hale getirdiğini ve içine girecek olan eğitim verilerine çok fazla bağlı olacağını” söyledi. “Problem hakkında çok şey anlamanız gerekecek, veriler hakkında çok şey anlamanız gerekecek ve bu gerçekleştiğinde bile, hakkaniyetin matematiksel tanımları üzerinde hala anlaşmazlıklar olacaktır.”

5. AI ve Sıfır Güven “cennette yapılan bir evliliktir” ve siber güvenlik evriminde anahtar olacaktır

SAN FRANCISCO, CA – 06 Eylül: (lR) Güvenlik Mike Hanley Duo VP, Okta Cybersecurity Marc Rogers İcra Direktörü ve moderatör Mike Butcher TechCrunch Disrupt SF 2018 Gün 2 sırasında sahnede konuşmak San Francisco, Kaliforniya'da 6 Eylül 2018'de Moscone Center. (TechCrunch için Kimberly White / Getty Images tarafindan fotograf)

Önceki seçimler bize herhangi bir şey öğrettiyse, güvenlik sistemlerinin kişisel verileri, finansal varlıkları ve demokrasinin temelini korumak için ciddi bir iyileştirme ihtiyacı vardır. Facebook’un eski güvenlik görevlisi Alex Stamos, Disrupt SF’de mevcut siyaset ve siber güvenlik durumu hakkında acımasız bir bakış açısı paylaştı ve gelecek dönem seçimlerine yönelik güvenlik altyapısının 2016’dan çok daha iyi olmadığını belirtti.

Bu sistemlerin geliştirilmesinde AI ne kadar etkili olacak? Okta'dan Marc Rodgers ve Duo Security'den Mike Hanley, AI'nın ve Zero Trust adlı bir güvenlik modelinin tüm kullanıcıların kendilerini kanıtlayabilecekleri bir sisteme erişmelerini engelleyen bir güvenlik modelinin aktif olarak ihlalleri önleyen güvenlik sistemleri geliştirmenin anahtarı olduğuna inanıyor. İnsanların yardımı olmadan.

“AI ve Sıfır Güven, cennette yapılan bir evliliktir, çünkü Zero Trust'un arkasındaki tüm fikir, ağınızın içinde yer alan tasarım politikalarıdır” diyor Rodgers. “AI insan kararlarını insanın yapabileceğinden çok daha hızlı yapıyor ve Zero Trust evrimleştikçe yeni Zero Trust platformlarına baktığımızı umuyoruz.” (19459004)

Ağır kaldırma makinelerinin büyük bir kısmını makinelere teslim ederek siber güvenlik uzmanları, başka bir acil durum sorununu çözme olanağına da sahip olacaklar: bu sistemleri yönetmek için nitelikli güvenlik uzmanlarına yardımcı olabilmek.

“Ayrıca yapılması gereken işi gerçekten yapabilecek nitelikli güvenlik profesyonellerinin ciddi bir işgücü sıkıntısı var” diyor Hanley. “Bu, güvenlik tedarikçileri için yapılması gereken işlerin ne olduğunu bulmak için çok büyük bir fırsat yaratıyor ve bu alanda pek çok çözülmemiş zorluk var. Politika motorları daha ilginç olanlardan biri. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here