Yiyecek teslim servisi Deliveroo, Asya genişleme stratejisinde ilerleme kaydetti. Londra merkezli şirket, önümüzdeki haftalarda Tayvan'ın diğer şehirlere gitmeden önce ülkenin başkenti Taipei ile başlayacağını duyurdu. Bu, Deliveroo'nun Asya-Pasifik bölgesindeki dördüncü pazarı (diğerleri Avustralya, Hong Kong ve Singapur) ve aynı zamanda ailesi Tayvanlı olan kurucusu ve CEO'su Will Shu için kişisel önemi olan bir fırlatmadır.

Bir basın bildirisinde Shu, “Tayvan'daki lansmanımın benim için kişisel bir kilometre taşı olduğunu, ailemin Tayvan'da doğduğunu ve ailemin büyük bir kısmının hala Taipei'de yaşadığını söyledi. Tayvan, dünyadaki en sevdiğim yiyeceklerden oluşan bir pazardır – kişisel favorim, 牛肉 麵 [beef noodle soup] ve büyük bir parça 炸雞 排 [fried chicken]. Kişisel bir bakış açısından, Tayvan'da Deliveroo'yu piyasaya sürmek inanılmaz bir duygu. ”

Tayvan işi başladıktan sonra, önümüzdeki iki yıl içinde bir halka arz gerçekleştirdiği bildirilen Deliveroo, dünya çapında toplam 13 pazarda faaliyet gösterecek. Şirket, rakiplerinin Foodpanda, Uber Eats ve Honestbee'yi kapsayacağı Taipei'de zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Foodpanda, beş yıl önce piyasaya sürülen ilk şirket oldu, ancak 2016 yılında Tayvan'a girdiğinde Uber Eats hızla zorlu bir rakip oldu. Ayrıca bir bakkal ve gıda dağıtım servisi olan Honestbee de popülerdi ve öğle ve akşam yemeklerinde bu servislerin serinliğini taşıyan sürücüler scooterlarının sırtlarındaki çantalar, Taipei'nin sokaklarında göze çarpan bir manzaradır.

Diğer yiyecek teslimatı girişimleri gibi, üçü de indirim kodları, flash satışlar ve müşterileri ikna etmek için ücretsiz teslimat gibi masraflı teşvikler sunuyor. Ortaya çıkan yıpratma savaşı, diğer pazarlardaki gıda dağıtım hizmetlerini geri çekilmeye ya da konsolide etmeye zorladı. Örneğin, Foodpanda, şirketin kendisi Rocket Internet tarafından 2016'nın sonunda daha büyük rakibi Teslimat Kahramanına satılmadan önce Vietnam ve Endonezya operasyonlarını sattı.

Deliveroo, büyük bir savaş sandığının avantajına sahiptir ve onun finansmanı (geçen yılki F serisi, 2 milyar doların üzerinde bir değerleme ile 480 milyon $ 'lık bir artış göstermiştir), genişleyen rekabetin yüksek maliyetiyle birlikte yeni pazarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here