kurucusu George Hotz'ın tek üye olduğu Comma.i'nin yönetim kurulu, Otonom sürüş başlangıç: Hotz artık şirketin CEO'su değil.

Hotz'in isim vermeyi reddettiği yeni CEO’nun Cuma günü şirketin Orta blog’u üzerinden duyurulması bekleniyor. Hotz’in TechCrunch’a verdiği demeçte, CEO’nun gerçekten de bir insan ve “çok yetenekli biri” olduğunu doğruladı.

iPhone ve PlayStation 3'ü bir genç olarak kırdığında hacker takma adı “geohot” un altında dünya çapında üne kavuşan Hotz, kurduğu şirketi bırakmıyor. Bunun yerine, Hotz ve iki diğerleri, arabaları kullanabilecek davranışsal modeller oluşturmaya odaklanan Comma.ai araştırması adı verilen yeni bir bölümün parçası.

Comma.ai, CEO'su olarak üç yıllık görev süresi boyunca “doğru ürün pazarına uygun” buldu, Hotz dedi.

“Çok iyi büyüme rakamlarımız var, şimdi büyümenin daha yüksek seviyedeki eğimini elde etme zamanı geldi” diyor şirketin çoğunluk hissedarı olan Hotz. “Bir vizyon probleminden çok daha fazla bir yürütme problemi. Ve belki de en iyi icracı değilim. ”

Hotz, şirketin ekibi şu anda 15 kişiden oluşan bir ekiple “gerçek bir tüketici ürünü çıkarmak için gerekli” olduğu kadar, ürünün maliyetini düşürme ve düzenleyicileri ele alma konusunda da çalışması gerektiğine inandığını söyledi.

Hotz CEO olarak dışarı çıkabilir, ancak şirketin değişmeyeceği temel ethosunda ısrar ediyor.

“Her zaman kendi kendini süren şirketlerin Kuzey Kore'si olduk; Başka kimsenin gündeminde değiliz ”dedi. “Bu değişmeyecek.”

Ve hâlâ kendi kendine araba sürmekle ilgileniyor.

“Sonunda hayatımla ne yapmak istediğimi AI'yı çözmek istiyorum,” dedi Hotz. “Ve bence kendinden tahrikli arabalar bugün hala en iyi uygulanan AI problemi.” (19459007)

Comma.ai başlangıçta, Tesla’nın Otomatik Pilot özelliği gibi bazı araç modellerine otoyol sürüş yardımları verebilecek bir 999 $ 'lık satış sonrası kendi kendine sürüş araç kiti satmayı amaçladı. Hotz, Ulusal Karayolu ve Trafik Güvenliği İdaresi'nden bir mektup aldıktan sonra Ekim 2016'da bu planları iptal etti.

Beş hafta sonra, Comma.ai kendi kendine sürüş yazılımını dünyaya sundu. Tüm kodlar ve donanım için planlar GitHub'da yayınlandı.

Bugün, Comma.ai'nin bir otomobil ekosistemi var – Eon, Panda ve Zürafa – hepsi otomobillere yarı otonom sürüş yetenekleri getirmeyi amaçlıyor. Onları arabalarında satın alan ve yükleyen sürücüler, belirli araçlardaki sürücü destek sistemlerini atlayabilir – şu anda model Hondas ve Toyotas – ve bunun yerine Comma.ai’nin açık kaynaklı sürüş yazılımını çalıştırabilirler.

Eon, Android'e dayanan ve araç sahiplerinin disklerini kaydetmelerini ve gözden geçirmelerini sağlayan Waze, Spotify ve Comma.ai’nin açık kaynaklı dashcam uygulaması chffrplus'ı çalıştıran bir dashcam dev kitidir. Panda, bir aracın OBD-II girişine takılan ve kullanıcılara bir araçtaki bileşenleri birbirine bağlayan dahili iletişim ağlarına (araç yolu olarak da bilinir) erişim sağlayan 99 $ 'lık evrensel bir araç arabirimidir.

Zürafa, kullanıcılara ana OBD-II konnektöründe bulunmayan diğer CAN veri yollarına erişim sağlayan bir adaptör kartıdır. Bu, araca yazılım aracılığıyla komutların verilmesini sağlar.

Bunların hepsini bir araya getirin ve bir aracın Comma.ai’nin şerit tutma ve adaptif hız sabitleyici versiyonu vardır. TechCrunch, Temmuz ayında bu Comma.ai donanımlı araçlardan birinde sürdü.

Hotz, şu anda 500'den fazla otomobilin açık pilot veya chffr kullandığını belirterek, bu filonun Comma.ai'ye veri gönderiyor olduğunu ekledi. Şirket 5 milyondan fazla sürüş verilerini toplamıştır.

“İnsanların davranış modellerini yaratmak için tüm bu verileri kullanıyoruz,” dedi Hotz. “Şu anda sürüş verilerini yerelleştirirken, aracın tam olarak nereye gittiğini tam olarak belirlediğimizde çok iyiyiz. Bu yüzden ve verilerden, insanlar gibi sürmek için modelleri nasıl eğiteceğiz. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here