ABD IPO penceresi, Çin teknoloji firmaları için geniş açık olabilir, ancak elektrikli araç üreticisi Nio, NYSE listesinin hedefini korumaktadır. Payları için bir fiyat aralığı yayınladıktan sonra 1,5 milyar dolar.

Şirket, 6.25- $ 8.25 $ arasında 184 milyon hisse satmayı planlıyor. Bu aralık, firmanın Ağustos ayındaki ilk başvurusundan itibaren 1,8 milyar dolarlık başlangıç ​​hedefinden düşen toplam 1.518 milyar dolarlık bir artış sağlayacaktır. Aralık, tabi ki değişime tabidir ve yeşil ayakkabı seçeneğinden gelen gelirleri içermez – bu da sigortacıların ek bir paylaşım payını almasına izin verir – ancak yine de kayda değer bir gelişmedir.

Nio, en yeni dosyalamada mevcut yatırımcılarının, aralığın ortasında, tahsisin yüzde 22'sini oluşturacak olan halka arzına 250 milyon dolarlık yatırım yapmayı taahhüt ettiklerini ortaya koydu.

Nio'nun genel fon tahmini tahmininin neden kesildiğine dair birçok olası açıklama var.

En temel satışlar olabilir. Şirket sadece yeni bir gelir elde etmeye başladı. Geçtiğimiz yıl ES8 aracı için satışlar açtı, ancak Haziran ayında sadece nakliye başladı. Öyleyse, şimdiye kadar, sadece 481 emir yerine getirdi ama bir model rezerve eden ve satın almak için kanatlarda bekleyen 17.000 müşteri olduğunu iddia ediyor.

Bu, şirketin Ar-Ge ve hazırlıktaki metale gittiği için bugüne kadar 509 milyon dolar, 2017'de ise 759 milyon dolar negatif zarar kaydetti. Nio'nun kendi üretim tesislerini büyütme ve açma planlarına sahip olmasına rağmen, sadece bir aylık gelir bu potansiyeli ölçmeyi zorlaştırıyor.

Bununla birlikte, Çin'deki genel kaygılar ile de ilgili olabilir.

Nio, Silikon Vadisi'nde teknoloji geliştiren ve Almanya ve İngiltere'deki tasarım ekiplerine sahip uluslararası bir firma, ancak Çin, satışa odaklı tek pazar. Bu, Çin'in tüketici EV satışları için dünyanın en büyük pazarı olduğu için oldukça fazla mantıklı. Ancak, elbette ülke ve ABD halka arz yatırımcıları arasında bir bağlantı var. Çinli firmalar ABD kamu piyasalarında iyi performans gösterirken – Alibaba dünyanın en büyük IPO'su için rekor tutuyor ve pencere şu anda Çin teknoloji şirketlerine çok açık – ancak EV'ler teknoloji dünyasında bile yeni bir kavram olmaya devam ediyor.

Sonra devam eden politika konusu da var. Özellikle, Cumhurbaşkanı Trump'ın Çin'le ticarete devam etmesi – ABD'nin geçen hafta bir dizi yeni tarifeyle ikiye katlanması – ve Pekin'in Çin'in en büyük teknoloji şirketlerine yönelik müdahalesi ile ilgili endişeler var.

Tencent, 500 milyar $ değerindeki devasa bir yatırımda, temel işlerinin bir kısmındaki hükümet müdahalesi nedeniyle geçen çeyrekte çok az kazanç elde etti. Ark-rakibi Alibaba, en iyi finansallarını nasıl geliştirdiğini eleştirdi. kağıtta. Nitekim, Çin'in en iyi teknoloji firmaları olan iki şirket de hisse fiyatlarının düştüğünü gördü: Alibaba'nın şu anki fiyatı 1 Ocak'taki yüzde 15 azaldı. Tencent ise yüzde 25 azaldı.

Bir araya getirilen tüm bu endişeler Nio'nun daha muhafazakar bir fiyat vermesine neden oldu, ancak liste fiyatının kesin olarak bilinmesini beklemek zorundayız. Yine de, şu anda ABD'nin satış planlarına sahip olmasa bile, birçok kişi tarafından Tesla'nın en yakın rakibi olarak görülen şirket için bir milyar dolarlık IPO'ya bakıyoruz.

Nio işiyle ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki orijinal IPO dosyasında orijinal hikayemizden okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here