Çevrimiçi eğitim bugün 160 milyar dolarlık bir endüstridir, ancak olgunlaşmaya devam ederken, bazı kaçınılmaz ebebeler ve akışlar var. En son gelişmede, TechCrunch, Udacity'nin – AI'den ve dijital pazarlamanın nasıl yapıldığına kadar uzanan teknoloji alt alanlarında “nanodeğerler” konusunda uzmanlaşan Sebastian Thrun tarafından kurulan 1 milyar dolarlık yeni girişimin sessizce olduğunu öğrendiğini ve doğruladığını öğrendi ve onayladı. Ağustos ayından bu yana personelinin yaklaşık yüzde beşini birden çok ofis arasında kesiyor.

Bir sözcü, TechCrunch'a e-postayla gönderilen bir bildiride, “Ağustos ayında, küresel çalışanlarımızın yüzde beşi, dikkatlice değerlendirilen stratejik iş kararlarına dayalı olarak işten çıkarıldı. “Eski ve mevcut çalışanlarımızı geçiş sürecine destekliyoruz. Silikon Vadisi'nin yanı sıra Hindistan, Çin, Almanya, Brezilya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ofisleri ile işimiz büyümeye devam ediyor. Anahtar roller için kiralamaya devam ediyoruz. ”

Şirket, küresel çapta sahip olduğu tam sayıdaki çalışanı açıklamıyor, bunun 500'den fazla olduğunu, yani bu değişikliğin 25 kişinin üzerinde bir etki yarattığını, yani bir kaynağın bize vermiş olduğu aynı sayıyı ifade ettiğini söylemiyor.

Udacity'de işten çıkarmalar için ya mevcut iş ya da gelecek için ne planlamış olabileceği konusunda tam olarak ne olduğunu açıkça göremiyorum.

Udacity, altı-12 aylık nanodegree programlarına kayıtlı 50.000'den fazla öğrenciye sahip olduğunu söylüyor ancak bu, neredeyse bir yıl içinde güncellenmediği bir rakamdı. Şirketin etrafında dönerek Udacity'yi terk ediyordu.

Genel olarak Udacity, platformda kayıtlı öğrencilerin sayısının bundan 10 milyonu aştığını ve bunun da bir defaya mahsus ücretsiz derslerin yanı sıra iş ortaklıkları da içerdiğini söylüyor. Udacity, müfredatını geliştirmek için Google, Facebook, Amazon ve diğerleri gibi şirketlerle birlikte çalışmaktadır ve müşterileri arasında Accenture, AT & T, Bank of America, GE ve Ford'u sayar.

Şirket 70 milyon dolar kazandı, ancak bu yıl nasıl yapıldığına dair rehberlik sağladı. (Bu yıl Şubat ayında, Udacity’nin CEO'su Vishal Makhijani’nin şirketin halka arz ettiğini ima ettiği 70 milyon dolar rakamı piyasaya sürüldü.)

Udacity, fonlama açısından 2015'ten bu yana herhangi bir para toplayamadı. Bu, yayıncı Bertelsmann liderliğindeki 105 milyon dolarlık bir tevdi kapatarak 1 milyar dolarlık bir değerleme yaptı. Bugüne kadar, Andreessen Horowitz, Ballie Gifford, Charles River Ventures, Cox Enterprises ve GV gibi diğer yatırımcılar ile birlikte 163 milyon dolar kazandı.

İnternetin başlangıcından bu yana bir ya da birkaçı civarında olan çevrimiçi eğitim alanına giren firmalar, internetin en eski niyetlerinden bazılarını tartışmaya açmış olabilirsiniz. . Teklifler, “eğitimin” gerektirdiği gamutu çalıştırır: tek kurslar, tam diplomalar, mesleki gelişim, sıradan hobiler, eğitimli çocuk eğitimi ve daha fazlası – videoların, mobil teknolojinin, VR'nin, derslerin düzenlenmesi için AI, önde gelen akademisyenlerin onayladığı müfredatlar ve eğiticileri, ve öğrenmeyi daha yapışkan ve etkili hale getirmek için çok daha fazlası.

Udacity'nin, bu spektrumun bir çok bölümünden etkili bir şekilde rakipleri var, ancak daha da önemlisi, Coursera, Lynda (şu anda LinkedIn ve Microsoft'un bir parçası) ve Khan Academy'dir.

TechCrunch'taki Sebastian Thrun (Udacity), SF 2017'yi Devreye Aldı

Udacity, 2011'deki lansmanından beri, bu evrimde birkaç farklı rol oynadı. Şirket başlangıçta “MOOCs” (Masif Açık Çevrimiçi Kurslar) 'ın ilk sağlayıcılarından biri olarak başladı: Thrun (yukarıdaki resimde, David Stavens ve Mike Sokolsky ile birlikte şirketi kurdu; artık ikisi de artık şirkette değil) Udacity'yi başlatmak için Standa'da bir profesör olan 160.000 öğrencinin, ücretsiz çevrimiçi olarak dersini almak için yaptığı açık bir davet için kaydolduğunu gördü.

Yüksek öğrenim kurumları Udacity ile ilk günlerde yakından çalıştılar, ancak şirket bu odaktan uzaklaştı. San Jose Eyalet Üniversitesi de dahil olmak üzere bazı pilotlar geçtikten sonra bir pilotun askıya alma oranlarının çok düşük olarak kabul edilmesini de içeren bazı hıçkırıklardan sonra .

Bunun yerine, Google gibi büyük teknoloji oyuncuları ile çalışmaya başladı. (Thrun, kendi kendini süren araçların inşasıyla ilgili ilk çalışmalarıyla tanınıyor) yaşlı kişileri ve daha önce de işgücü. Bu pivot, şirketi Hindistan gibi başka pazarlara açtığı için bir noktada kârlı hale getirdi.

Sonra, Thrun, CEO (şimdi başkan) olarak görevinden ayrıldı ve rol, COO olan Makhijani tarafından alındı. Onun altında, şirket biraz daha odaklanmış görünüyordu: CloudLabs'in ilk edinimi ile daha derin kodlama deneyimleri oluşturmaya karar verdi; ve Voyage olarak adlandırılan ve şimdi kendi işini kurmakta olan kendi kendini süren araba programını ortaya çıkardı. Muhtemelen bu son dönüşün, Udacity'nin bir sonraki adımı nasıl konumlandırmayı hedeflediği konusunda bir adım daha atması muhtemeldir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here