Netflix'in “House of Cards” ı yaratan senaryo yazarı ve oyun yazarı Beau Willimon, dikkatini Washington DC'den çıkardı. En son dizisi “İlk” de uzay.

Gösteriler beklediğimden daha yaygın. Elbette, “İlk”, günümüzün politik işlemlerini değil, Mars'a yapılacak bir keşif hakkındadır. Ve “Kartlar Evi” nin bilindiği dördüncü duvarcı monologlar yerine, yeni dizi, karakterlerin kararlarını düşünerek ve geçmişe baktığı uzun, neredeyse sessiz dizilere dayanıyor.

Ama “İlk” (14 Eylül'de ilk sezonunun sekiz bölümünün tamamını piyasaya sürdü), özel efektlerle dolu bir uzay macerası değil. Aslında, hikâyenin çoğu New Orleans'ta, takımın (Sean Penn'in oynadığı astronot olan Tom Hagerty) yüzleşebileceği politik, finansal ve teknik zorluklara odaklanarak gerçekleşiyor.

Willimon ve yönetici yapımcı Jordan Tappis ile röportaj yaptığımda, gösterinin Mars hakkında Dünya hakkında daha fazla olduğunu düşündüm – ama Willimon pek kabul etmedi.

“Aslında bunun tamamen Mars hakkında olduğunu düşünüyorum” dedi. Bir şey için, muhtemelen çok geçmeden Kızıl Gezegen'e götürecek çok sezonlu bir planı var. Ve Willimon “misyona doğru atlamak için anlatı seçiminin çok daha güvenli” olacağını kabul ederken, diğer açıları da araştırmak istiyordu. “Mars gibi bir yere gitme gerçeği, onun Başlangıç ​​çizgisine bile ulaşmak inanılmaz derecede zor ”(19459004)

 İlk "genişlik =" 680 "yükseklik =" 383 "/> </p>
<p> Bu zorluğun bir kısmı, görevin maliyet ve riske değip değmeyeceğini merak eden uzay şüphecilerine karşı koymayı içerir. Geleneksel bir bilim kurgu hikâyesinde, bu muhalifler muhtemelen aşağılık ve hatta aşağılık bir şekilde iğrenç olarak tasvir edileceklerdi, fakat “İlk” de, gerçek bir noktaya sahip gibi görünüyorlar. </p>
<p> “Benim kendi kişisel tavrım, kesinlikle Mars'a gitmemiz gerektiğini düşünüyorum” diyor Willimon. “Yeryüzünde veya Dünya'da herhangi bir formdaki keşfin değeri, bilinmeyenleri anlamak ve karşı karşıya getirmek için insanlıkta uzun ve derin bir arzuya değinir” – ve bu da maddi ve bilimsel faydaların üstündedir. </p>
<p> Yine de, “İlk” in “yaşadığımız dünyayı ve şu andan itibaren 13 yıl yaşayacağımız dünyayı” yansıtmasını istediğini söyledi. Bu, “yapmayanların hikayesini” anlatmaktı. Aynı felsefeyi, felsefi ya da duygusal bakış açısına iten aynı inancı paylaşın. … Mars'a giden herhangi bir astronot, ölebileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorundadır. Bunlardan herhangi biri ya da herhangi biri için sorulan soru şudur: Buna değer mi? ”</p>
<p> Nihayetinde Willimon, “Burada bir fantazi yaratmak istemedik. Bilim kurguyla ilgilenmiyoruz. Bilim gerçeğiyle ilgileniyoruz. ”</p>
<p> Bu, Mars'a nasıl ulaşabileceğimiz için makul bir yol haritası oluşturmak anlamına geliyordu. “İlk” de, görev, Vista adında özel bir şirket tarafından düzenleniyor, ancak finansman ABD hükümetine geliyor ve Willimon bu tür kamu-özel sektör işbirliğinin muhtemelen gerekli olacağını ileri sürdü. </p>
<div id=

LOS ANGELES, CA – 12 Eylül: (L-R) Yaratıcı / Yazar / Yönetici Yapımcısı Beau Willimon, Los Angeles, Kaliforniya'da 12 Eylül 2018'de Hulu’nun “İlk” Los Angeles Prömiyerinde sahneye çıktı. (Fotoğraf Hulu için Tommaso Boddi / Getty Images)

SpaceX ve Blue Origin gibi şirketler üzerindeki mevcut heyecana göre, “özel sektörün böyle bir görevi hızlandırmak ve maliyet etkin hale getirmek için sunacak çok şey var” dedi. Ama özel sektörün gitmediğini düşünüyor. Bizi Mars'a götürmek için.

“Gerçekte, hangi versiyonun spekülasyonu olursa olsun, Mars'a gitme maliyeti çok büyük” diyor Willimon. “Tamamen özel bir sektör girişiminin bu sermaye miktarını artırmasının muhtemel olduğunu düşünmüyorum… Kavramımızda, para NASA'dan geliyor, yani gerçekten vergi mükelleflerinden ve ABD hükümetinden geliyor. Donanımı inşa etmek ve misyonu görebilmek Vista'ya sözleşmeli. ”

“İlk” aynı zamanda 2031 yılında gündelik hayatı anlatıyor. Tappis, üretim ekibinin, teknolojiye çok benzeyen geleceğin teknolojisini geliştirmek için “sahada bir avuç danışman ve uzmanla çok yakın çalıştığını” açıkladı. 2018, ama kendi kendine sürüş arabaları, artırılmış gerçeklik ve sesli iletişim gibi alanlarda bazı önemli gelişmeler ile.

“13 yıl önce düşündüğünüz zaman, dünya bugün göründüğü gibi oldukça benzer görünüyordu, ancak birkaç zarafetle, o zaman ve o zaman arasındaki evrimi gözler önüne serdiğini göreceksiniz” diyor Tappis.

Geçtiğimiz on yılda önemli ölçüde değişmiş olan bir şey televizyonun manzarasıydı ve “House of Cards” ı yaratarak ve göstererek Willimon'un temel olarak akış içeriğine geçişi başlattığını ileri sürdüm.

“Dürüst olmak gerekirse, Willimon'un“ Kartlar Evi ”ne bakmaksızın olursa olsun olacağını düşünüyorum. “Bunu yapmamızın ilk gösterisi bizdik, çünkü doğru zamanda doğru yerdeydik ve evet diyebilecek kadar zekiydik. Ama bence trend devam ediyordu ve bir şekilde olacaktı. ”

[embedded content]

Televizyonun geleceği ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu fazla değişim on yıldan daha az bir sürede gerçekleşirse, 15 yıldır neler olabileceğini kim bilir. Belki de… seyirciler el cihazlarındaki gösterileri izlemeyecekler, bunun yerine önce AR gözlüklerinde yüzmeyi izleyecekler. ”

Yakın gelecekteki spekülasyonlar eğlencelidir ve Willimon ve Tappis'in çok ciddiye aldığı bir görevdir. Yine de, “İlk”, birkaç yıldan beri işe yarayacaksa, gerçek yaşamda uzay yolculuğunun nasıl uzandığı ya da tüketici teknolojilerinin nasıl evrimleştiğinden kaynaklanabileceği ya da çelişebileceği gerçek bir risk gibi görünüyor.

“Spekülasyonumuzun bilinçli bir düşünce olduğunu ve neye benzeyebileceğine dair kesinlikle makul olduğunu düşünürsek de, Mars'a ilk görevimizi yaptığımız zaman gelecektir ve ya çok doğru ya da olmayacaktır. Olimon, dedi. Ve yine de, tıpkı görünüşte görünüşe dair güncelliğini “2001: A Space Odyssey” olarak izlediğimiz gibi, “Burada daha derin bir hikaye var, bu da dağınık yaşamları olan insanların insan hikâyesi, harika bir şey başarmaya çalışıyor. Bunun için zamansız bir gerçek olduğunu umduğumuz önemli bir gerçek var. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here