ABD hükümeti müfettişleri, Facebook'u Messenger uygulaması üzerinden yapılan dinleme çağrılarına zorlamak için bir dava kaybetti.

MS-13 çetesini inceleyen ortak bir federal ve eyalet kanunu uygulama çabaları, gerçek zamanlı olarak sesli çağrılara izin vermeyi reddetmek için mahkemeyi hor görmekten sosyal ağ devini tutmak için bir bölge mahkemesini zorladı.

Reuters’e konuşan kaynaklara göre, yargıç daha sonra Facebook’un lehine karar verdi – bununla birlikte, dava mühür altında kaldığı için, bunun sebebi bilinmemektedir.

Bir Fresno, Kaliforniya bölge mahkemesinde açılan dava, cinayet ve diğer suçlarla suçlanan iddia edilen çete üyelerini merkez alıyor. Hükümet 16 şüpheli çete üyesini yargılamak için bastırıyordu, ancak daha fazla kanıt elde etmek için Facebook'a eğildiğini söylendi.

Reuters, bir FBI ajanı tarafından sunulan bir beyanın “Messenger uygulamasının izleyebileceği pratik bir yöntem bulunmadığını” söyledi. Her ne kadar Facebook'a ait olan WhatsApp, gizli dinleyicileri önlemek için uçtan uca şifreleme kullanıyor olsa da, şirketin bile dinleyemeyeceği gibi – hangi yasa uygulamalarının bu soruşturmayı engellediği uzun süredir iddia ediliyor.

Ancak Facebook Messenger, sesli çağrıları şifrelemekte, mümkün olan aramalarda gerçek zamanlı dinleme olanağı sağlamamaktadır.

ABD yasaları uyarınca telefon şirketleri ve telkolar, polis ve federal kurumların mahkeme imzalı bir telefon siparişi ile gerçek zamanlı telefon görüşmelerine erişmesine izin vermesine rağmen, Facebook gibi internet şirketleri yasaların kapsamı dışında kalıyorlar.

Gizlilik savunucuları, davayı şifreli uygulamayı geri almayı deneyen hükümeti suçlayarak bu davayı kaldırmanın bir yolu olarak gördüler. FBI, Apple'ın San Bernardino shooter'a ait şifrelenmiş iPhone'a benzer bir istekte bulunmasını istemesinden iki yıl sonra dava açtı Syed Farook.

FBI yorum yapmayı reddetti. Facebook yorum isteğine yanıt vermedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here